מדי וט

  השכן שלכם קרציה? – אולי בכל זאת תשקלו מחדש איך לכנות אותו?

  כולם כבר יודעים שקרציות מצויות בסביבתנו 365 ימים בשנה ולא רק בתקופת הקיץ, והן מהוות סיכון אמיתי בהעברת מחלות הן לבעלי החיים שלנו והן לבני אדם. הבאנו לכם מספר עובדות מעניינות על קרציות:

  1.  קרציות אינן חרקים אלא פרזיטים המוצצים דם לצורך מחייתם. הקרציות מהוות על-משפחה יחידה השייכת למחלקת העכבישניים.

  2.  קיימים מעל 900 סוגים של קרציות בעולם. הקרציה הנפוצה ביותר בארץ וגם בעולם היא קרצית הכלב החומה, ובשמה המדעי Rhipicephalus sanguineus. מינים רבים של קרציות יכולים אמנם לחיות בסביבה ביתית, אך ייחודה של קרציה זו הוא יכולתה להשלים מחזור חיים שלם בסביבה הביתית ללא צורך להעביר חלק ממחזור חייה בסביבה חיצונית.

  3.  למרות שקרצית הכלב החומה יכולה לחיות על חשבון מציצת דמם של מגוון גדול של יונקים, הרי שברור שהיא מעדיפה כסביבת מחייתה את הכלב. תתפלאו לדעת, אבל לקרציות יש העדפות לכלבים צעירים או מבוגרים, לזכרים, לנקבות ואף לגזעים מסוימים.

  4.  לקרציות אין ראש. למעשה, הן בנויות כמעט כמערכת עיכול אחת, המתחילה בגפי פה ענקיות המתחברות ישר לקיבה גדולה, דבר המסביר את ההתאמה לצרכיהן למצוץ דם בכמויות גדולות בכל ארוחה. נקבה יכולה למצוץ דם בכמות של פי 200-500 ממשקלה ההתחלתי ולהתנפח לממדים גדולים בהתאם.

  5.  הקרציה הנקבה גדולה יותר מהפרט הזכרי, וגם זמן ההיצמדות שלה לצורך ארוחה ארוך יותר מזה של הזכר.

  6.  הדרך הטובה ביותה להסיר קרציה היא למשוך אותה בתנועה יציבה ואחידה באמצעות פינצטה ובמיקום הקרוב ביותר להיצמדותה בעור, כלומר בגפי הפה שלה. מומלץ לנקוט באמצעי זהירות וללבוש כפפות, לשים את הקרציה באלכוהול או במיכל סגור ואטום, ולנקות את אזור העור במעט סבון ומים חמים. אין למעוך קרציה! בעת המעיכה הקרציה תשחרר אלפי ביצים זעירות, שלא ניתן לראותן ולהיפטר מהן.

  7.  קרציה יכולה לחיות אפילו שבועיים מתחת למים, לכן לא מומלץ לשטוף אותה באסלה. לעומת זאת, היא אינה יכולה לשרוד בתנאי חום ויובש קיצוניים, ולכן, לרוב לא ניתן למצוא קרציות בסביבה מדברית.

  8.  סוגים מסוימים של קרציות יכולים לחיות אפילו 20 שנה, אך תוחלת החיים הממוצעת של מרבית הקרציות היא שנתיים עד שלוש, וגם פרק זמן זה די מרשים.

  9.  כמה ארוחות קרציה אוכלת במהלך חייה? - בערך 3 ארוחות, וזה בהחלט נתון מפתיע. לאחר ארוחה טובה נכנסת הקרציה בדרך כלל לשנת חורף (היברנציה) עד שהטמפרטורה נהיית חמה ומתאימה יותר, ורק אז מתעוררת לשלב חדש בחייה בו היא מוכנה לארוחה הבאה שלה, המורכבת מדמו של הפונדקאי שלה. הקרציה מחליפה פונדקאים בכל שלב, וכך, לפעמים אנו מוצאים אותה גם על חתולים, ציפורים, זוחלים וגם עלינו. חשוב לציין כי הקרציה מתנתקת מהפונדקאי שלה לפני שהיא מטילה את אלפי הביצים שלה במקום מסתור מתאים שמצאה בקרקע.

  10. חלק מהקרציות הן בעלות עיניים, או במדויק יותר, יש להן קולטני אור (פוטורצפטורים) המצויים על גבה של הקרציה. הקולטנים האלה יכולים לחוש באור, צל ואפילו תנועה. אך הקרציה אינה נעזרת בקולטנים אלה על-מנת למצוא את הפונדקאי ממנו תמצוץ דם לקיומה. מרבית הקרציות מוצאות את הפונדקאי שלהן על-ידי חישה של הנשימה והריח שלו, ובמילים אחרות -  כל מי שפולט פחמן דו-חמצני. קרציות אינן חיות על עצים, אינן עפות או קופצות, והן חייבות לבוא במגע עם המאחסן שלהן. הן אורבות בדשא או באזורי צמחיה נמוכים אחרים, ומחכות להיתפס על כל כף רגל שתדרוך בקרבתן. משם הן אוהבות להתמקם בין קפלי האצבעות, וגם אוהבות לנדוד לאזורי האוזניים.

  11. קרציות חיות בקבוצה. אם ראיתם צבר של 10 קרציות, דעו שהן מהוות רק אחוז קטן מאוד מכמותן בסביבה הקרובה.

  12. מעבר למציצת דם מבעלי החיים שלנו ומאיתנו, קרציות מעבירות מספר מחלות מסוכנות הן לבעלי החיים והן לבני האדם, שהמוכרת ביותר מביניהן היא קדחת קרציות או קדחת הבהרות. הדרך הטובה ביותר להיפטר מקרציות היא טיפול מניעתי באמצעות מוצרי הדברה המיועדים לכלבים ולחתולים בהתאמה. חשוב לזכור כי את מרבית חייה מעבירה הקרציה בקרקע ובאזורי צמחיה נמוכים, ולכן יש צורך להדביר גם אזורי מחיה אלה הנמצאים בקרבת הבית.

  מוזמנים לקרוא מעט על המוצרים השונים נגד קרציות (ופרעושים) המותאמים לכלבים ולחתולים בהתאמה.

  עבור לתוכן העמוד