מדי וט

  דבק פוליאוריטן – לא מומלץ לקיבה

  דבק

  סוצ׳י, כלבת דני ענק בת עשרה חודשים, הגיעה אלינו בשעות החירום על ידי בעליה שחזרו הביתה לאחר היעדרות של מספר ימים. המטפל של הכלבה באותם הימים סיפר לבעלים כי מצא שפופרת פתוחה ולעוסה של דבק פוליאוריטן, ששימש להדבקת דשא סינתטי, יחד עם עקבות מריחה של הדבק על גפיה ופרוותה של סוצ׳י כשחזר הביתה מעט לפני שובם של בעליה המודאגים. בעליה של סוצ׳י הגיעו איתה מיד אלינו לבית החולים. סוצ׳י היתה חיונית ויציבה אך הקיאה מספר פעמים ונראתה כאובה ולא נינוחה. היא עברה בדיקות מקיפות להערכת הנזק שנגרם לה כתוצאה מאכילת שפופרת הדבק. 

  בדיקות הדם שנערכו לסוצ׳י הדגימו ערכים בתחום הנורמה. לעומת זאת, צילומי הרנטגן היו מרשימים והדגימו קיבה ענקית בגודל של כדור בקוטר של 18 ס״מ המלאה בתכולה הטרוגנית. בנוסף, בוצע אולטראסאונד בטן מקיף היות ובבדיקה הפיזיקלית הודגמה לולאת מעי מעובה ורגישה, ובמקרים אלה, בדיקת האולטראסאונד מהווה בדיקה ספיציפית ורגישה יותר להערכת לולאות המעי מבחינת התנועתיות שלהן והערכת השכבתיות שלהן.‎ לשמחתנו הרבה, בדיקת האולטראסאונד לא הדגימה פתולוגיה בלולאות המעי, והאבחנה היתה כי קיבתה של סושי מלאה בתכולת הדבק.

  דבקים על בסיס פוליאוריטן הם דבקים נפוצים מאוד. פוליאוריטן הוא פולימר המורכב מרשתות אורגניות, ולמעשה, אין הרכב קבוע אחד אלא קיימים סוגים רבים של תרכובות על בסיס פוליאוריטן המשמשות לדבקים, וניתן למצוא עשרות כאלה על המדפים בחנויות חומרי הבנין, המשמשות לצרכים שונים. המכנה המשותף של כל התרכובות השונות האלה הוא שהן משמשות כדבקים, הנדבקים למגוון רב של חומרים שונים, ללא צורך בערבוב, נוטות להתקשות במגע עם אוויר ואינן נוטות להישבר או להתכווץ. נהפוך הוא, בזמן הייבוש שלהן, הן אף עלולות להתרחב. למרות שכשלעצמו פוליאוריטן אינו נחשב חומר רעיל במצבו היבש, שלבי הביניים של ההתקשות שלו עלולים להיות רעילים ואף מסרטנים, ולכן, בשימוש שוטף, מומלץ לעבוד איתן במקום מאוורר ועם מסיכות וכפפות.

  בתום תהליך האבחון של סוצ׳י, בו הודגמה תכולת קיבה ענקית של דבק שהתקשה לידי כדור ענק, ככל הנראה ללא מעורבות של המעי, הוחלט להכניס אותה לניתוח פתיחת קיבה הקרוי גסטרוסטומיה, במהלכו הוצא כדור הדבק הקשיח. ההכנה לניתוח להוצאת כדור הדבק כללה את ייצובה של סוצ׳י באמצעות נוזלים במתן ורידי, אנטיביוטיקה, מגני מערכת העיכול ושיכוך כאבים.

  כולנו נדהמנו כשראינו מה יצא מקיבתה של סוצ׳י, וגם צילומי הרנטגן המרשימים לא הכינו אותנו למראה עינינו – כדור חום ענק, קשה וכבד, שהיה צורך להוציאו מהקיבה בזהירות רבה על-מנת שלא לגרום לנזק נוסף על זה הקיים לדופן הקיבה המגורה והמתוחה יתר על המידה. שאר איברי מערכת העיכול נסרקו, ולשמחתנו, לא נגרם נזק משני ללולאות המעי. כולנו נשמנו לרווחה כשסוצ׳י התאוששה מהניתוח כמו גיבורת-על ממש, כאילו לא עברה ניתוח בטן גדול וממושך של מצב מסכן חיים.

  סוצ׳י החלה לאכול בתיאבון רב מיד למחרת הניתוח, לא הקיאה, ולשמחת בעליה, וכמובן, שגם לשמחתנו, שוחררה לביתה. כי אין כמו להחלים בבית...

  פוליאוריטן הוא חומר נפוץ בבתים, המשמש במספר רב של תרכובות דבקיות, ויש להיזהר ולשמור אותו הרחק מהישג ידם, או פיהם, של הכלבים הסקרנים לגלות מה יש בשפופרות המעניינות האלה...

  דבק פוליאוריטן


  עבור לתוכן העמוד