מדי וט

  רשמים מקורס אקו-לב בטקסס


  אקו
  זהו, מחכים לטיסה הארוכה הביתה. סוף סוף חוזרים עם געגועים רבים לאישה ולילדים, לחתולות, לחברים, ולכל חברינו על ארבע. שהיתי שבועיים בטקסס, בהם למדתי המון ונהניתי מאוד בקורס אקו לב בעיר מנומנמת ליד דאלאס, ולאחר מכן באוסטין הנהדרת, המעידה על עצמה כעיר עם הכי הרבה מוסיקה חיה בעולם ועוד בזמן פסטיבל מוסיקה עולמי הנקרא SXSW, שנערך בדיוק כשביקרתי שם.

  הסיבה שנסעתי לארצות הברית היתה, כאמור, להשתלם בשני קורסים עוקבים של אקו-לב לרופאים וטרינרים. הקורס הועבר על-ידי חברה הנקראת SOUND, ובעברית - קול, שמע או צליל, היות וגלי אקו של האולטרסאונד הם גלי קול בתדירות גבוהה יותר מזו שאוזן האדם יכולה לשמוע.

  את שני הקורסים האלה העבירו ״האורים והתומים״ של תחום אקו-לב ברפואה הווטרינרית - ג'ון בון, המבצעת אקו-לב ומלמדת עוד מהזמנים בהם האקו היה רק ב-2 מימדים (ולא ב-3 מימדים כמו בימינו) וד״ר מאט מילר, אחד מהקרדיולוגים הווטרינרים הבכירים והמוערכים ביותר בתחום אקו-לב.

  אז מה זה בעצם אקו-לב? אקו-לב או Echocardiogram הוא הדרך הטובה ביותר שיש לנו היום להעריך, לבדוק ולהבין את תפקוד הלב. אקו-לב עושה שימוש בטכנולוגיית אולטראסאונד (כן, זו של בדיקת ההריון) בכדי לראות את הלב, להעריך את גודל החדרים והעליות, את מצב מסתמי הלב, ואת יכולת הכיווץ של הלב. 

  ביום הראשון של הקורס הרגשתי שוב כמו שאני חוזר ללימודי תואר, כשאני יושב עם עוד כ-40 סטודנטים באולם הרצאות. כולנו מקשיבים ומסכמים את דברי המרצה ושואלים שאלות. הסטודנטים מעניינים בפני עצמם. רובם הגדול הגיע לקורס מטקסס, חלקם וטרינרים המטפלים בסוסים, חלקם וטרינרים המתמחים ברפואה פנימית, חלקם אחים וטכנאים וטרינרים, ולהפתעתי, גם וטרינר ישראלי נוסף, בעלים של מרפאה וטרינרית בתל אביב. באחד מימי הקורס ניגשה אלי אחת הסטודנטיות ושאלה אותי אם אני מכיר מישהי בשם שירלי שלמדה איתה לימודי וטרינריה בארה״ב ושכיום היא מתגוררת ועובדת כווטרינרית בישראל. לא האמנתי למה שאני שומע, והראיתי לה תמונה של שירלי שלנו, ומסתבר שזו אכן השירלי שהיא דיברה עליה. איזה עולם קטן של צירופים בלתי אפשריים. 

  סדר היום העמוס שלנו במהלך ימי הקורס החל בהרצאה בשמונה בבוקר - יושבים, מקשיבים מסכמים ושואלים שאלות. בהפסקות  - כיבוד ושתייה כיד המלך, ואז בצהריים – מעבדה רטובה. זהו, מתחילים לסרוק ולהוציא מהכוח אל הפועל את מה שלמדנו. הכל מאורגן למשעי - על שולחנות אקו ייעודיים כלבים וחתולים המחכים כל אחד לסריקת הלב שלו. כשהמרצים מדגימים את אופן ביצוע האקו זה נראה קל ופשוט. הופ אחת-שתיים, ורואים על צג האקו את כל מה שצריך. לעומתם, אנו, הסטודנטים (צעירים בני 30-50), בידיים מעט רועדות מתחילים לגשש בבית החזה ולחפש את הלב. בתחילה לא ממש מבינים מה רואים אך ככל שעובר הזמן ומתנסים יותר ויותר, הידיים בטוחות יותר וקל ופשוט יותר למצוא את המנחים הנכונים והזוויות הדרושות, ומתחילים להעריך מה רואים ולבצע את המדידות הנדרשות. וכך, צעד אחר צעד, לאט לאט, מתרגלים, מתקדמים בלמידה, מצליחים יותר, ומשפרים את הידע. 

  עד סוף הקורס אכלתי, שתיתי וחלמתי אקו-לב, וכמו מכור, שמחכה לפעם הבאה, כך גם אני כבר להוט לפעם הבאה בה אוכל לסרוק לב של כלב או חתול, ובכך לעזור לו לשפר את איכות חייו על-ידי אבחון נכון והצעת הטיפול התרופתי המתאים לו.

  הקורס הסתיים לו, ולפני שאני ממשיך בטיול הקטן שסידרתי לעצמי באוסטין (כי אחרי שטסים 16 שעות חייבים לטעום עוד קצת מארה״ב), הלכתי לפארק השעשועים של Six Flags כי איך אפשר שלא ללכת כשהוא נמצא במרחק הליכה מהמלון בו שהיתי. ביליתי נהדר יום שלם וחזרתי לריגושי הילדות האהובים באחד מגני השעשועים מהגדולים בעולם. ולמרות, שרק כביכול, אני לא קהל היעד של הפארק הזה - עפתי בשמיים, עליתי, ירדתי, טולטלתי, והסתובבתי הפוך בלופים על רכבות הרים, צעקתי מפחד ומאושר ונהניתי כמו שרק ילד יכול ליהנות ובלי להתבייש בכלל.

  למחרת, אחרי שהתאוששתי מחווית הפארק, הגעתי לאוסטין. העיר ידועה בנדידת העטלפים המדהימה שלה ובמוסיקה החיה שלה בכל פינה וקרן רחוב כדרך קבע. בזמן שהייתי בעיר התקיים פסטיבל SOUTH X SOUTH WEST - פסטיבל מוסיקה, חדשנות, סרטים וגיימינג. כל העיר הייתה מלאה בהרצאות, הופעות חיות, סרטים ואווירת פסטיבל שמחה ועולצת.

  בניגוד לקורס המובנה באקו-לב, לאוסטין לא הגעתי עם תוכנית מסודרת, אלא לקחתי את עצמי והתיק, ו״יאללה לחקור את העיר״. לאחר שנתקלתי במסיבת רחוב מפתיעה ודיברתי עם אנשים סביבי (רובם אנשי היי-טק וסטארטאפיסטים צעירים מכל העולם) קיבלתי כמה טיפים על איך מוצאים ומחפשים את האירועים השווים, ומאותו הרגע נראה שהעולם נפתח עבורי, והסתבר שסביבי היו המון אירועים במרחק הליכה.

  במהלך ארבעת הימים בהם שהיתי באוסטין זכיתי לשמוע עשרות אמנים, חלקם טובים יותר חלקם מעט פחות, אבל הכל מהכל, כולל הדגמות חיות של משקפי מציאות רבודה, משקפי תלת מימד ואירועי חשיפה של חברות רבות. 

  כל חווית הנסיעה היתה מעניינת, מלמדת וכייף גדול, אבל הגעגועים העזים וההתרגשות האדירה לחזור הביתה היו לא פחות. ללא ספק הייתה זו נסיעה מצמיחה ומגוונת. כמובן, שהמטרה העיקרית, שלשמה נסעתי, לימודי עומק בקרדיולוגיה וביצוע אקו-לב, השיגה את מטרתה. למדתי ואני מחכה בקוצר רוח ליישם את כל אלה. אך בנוסף לצמיחה המקצועית הנסיעה חידדה והזכירה לי את הדברים החשובים בחיים -  לימוד, חוויות, לראות עולם וגם להקשיב לאן שהלב הולך עם אקו או בלעדיו – למשפחה, לחברים שלי, גם אלה הרבים במדי-וט.


  עבור לתוכן העמוד