מדי וט

  ששן חום


  סקרלט היא כלבת דוג דה בורדו, מעוקרת, בת 8 שנים, ובהחלט מרשימה. סקרלט הגיעה אלינו למדי-וט על ידי בעליה בתלונה על פצע מוזר בעור באזור בית החזה. בעליה של סקרלט הדגישו כי למעט הפצע היא מרגישה טוב. הבדיקה הפיזיקלית במרפאה לא העלתה ממצאים מיוחדים, למעט הבדיקה הדרמטולוגית, בה הבחנו בלקות עורית בעלת הפרשה נוזלית עכורה בחלק התחתון של אזור בית החזה, ליד אחד העטינים. גילוח של אזור הלקות חשף אזור עורי בקוטר די גדול ומשמעותי של כ-5 ס״מ שהיה מוגבה, מעובה ואדמומי, כשבמרכזו חור נמקי ומפריש. מנוזל שנלקח מהלקות ונבחן תחת המיקרוסקופ נצפו תאים דלקתיים רבים המצביעים על כך שמדובר בנוזל מוגלתי. בשל המיקום של הלקות ואופיה הועלה החשד שמדובר בעקיצה של ששן חום. 
  ששן חום עכביש
  ארסן חום, או בשמו העממי ששן חום, הוא עכביש ארסי נפוץ בארץ ממשפחת ״עכבישי הכינור״, היות והוא מתאפיין באיור של כינור על גבו, אך שמו הייחודי התקבל דווקא בגלל שבניגוד לרוב העכבישים להם 8 עיניים, הששן מתאפיין רק ב-6 עיניים. הששן הוא עכביש הפעיל בעיקר בשעות הלילה, במזג אוויר חם, והוא תוקף רק כשמרגיש מאוים. הששן הוא עכביש בינוני בגודלו, המגיע לכשניים וחצי ס״מ, וצבעו חום. למעשה, ששן חום הוא אחד משני מיני העכבישים הארסיים בישראל, יחד עם האלמנה השחורה. בכלבים, על פי רוב, העקיצות הן באזור הבטן או בית החזה באזורי מגע עם הקרקע לאחר שהם נשכבים, כשהעכביש לכוד מתחתם. כתוצאה מכך, העכביש מרגיש מאוים, והוא עוקץ כפעולת התגוננות אינסטינקטיבית. ארס הששן מכיל רעלנים (אנזימים) שונים, הגורמים, בין היתר, לקרישה מהירה של הדם, וכתוצאה מכך לעצירת דם וליצירת קרישים, ומכאן ליצירת נמק באזור העקיצה. למעשה, סימן הנמק ברקמת העור באזור העקיצה מאוד מאפיין וטיפוסי לזיהוי של עקיצת ששן חום, כמו במקרה של סקרלט. 

  במקרים מסוימים עלולה עקיצת העכביש לגרום לסיבוכים סיסטמיים כמו אנמיה המוליטית, כשל כליה, סיבוכים של מערכת הקרישה ואף במקרים נדירים למוות. במרבית המקרים, בעלי הכלבים אינם יודעים לספר לנו מה בדיוק התרחש, לא רק כי לא הבחינו בעכביש, היודע להתחבא היטב, אלא גם בגלל שהמופע הראשוני הוא לא פעם קשה לאבחון, וחיית המחמד חשה צריבה קלה בלבד. רק עם חלוף הזמן, ניתן לראות את תוצאות העקיצה ואת חומרתה כתלות בכמות הארס שהוחדר על ידי הששן, מערכת החיסון של הכלב או החתול ומקום הנשיכה. וכך, מעקיצה בלתי מורגשת או המלווה בצריבה קלה בלבד, מתפתחים באזור גרד, בצקת, המלווה בכאב, עצירת ודם ובעקבותיהם עלולים להופיע שטפי דם ונמק עורי שיכול להגיע עד לקוטר של 20 ס״מ. חשוב לזכור כי עקיצתו של הששן החום מסוכנת גם לאדם.

  סקרלט קיבלה טיפול לעקיצת הששן החום. היות והייתה בת מזל, ולמעט הלקות העורית היא הרגישה טוב, נראה היה שהעקיצה אינה מתפתחת למופע רב-מערכתי (סיסטמי). גבולות הלקות סומנו למעקב עתידי, על-מנת שאפשר יהיה להשוות ולהבחין אם שולי הלקות מתרחבים. בנוסף, האזור המזוהם עבר שטיפות לחיטוי ולהורדת הזיהום. בעליה של סקרלט הונחו לעקוב אחר גודלה של הלקות בימים הבאים, להמשיך בשטיפות וחיטוי האזור, ולטפל באנטיביוטיקה במתן פומי. במספר מעקבים במשך מספר שבועות, נראה היה כי סקרלט החלימה לחלוטין והתגברה על עקיצת הששן.

  ששן חום
  מקרים קשים יותר של עקיצת ששן חום, המלווים בסימנים סיסטמיים, דורשים בנוסף לשטיפות ולחיטוי הפצע, גם אשפוז וטיפול צמוד הכולל מתן ורידי של עירוי נוזלים, אנטיביוטיקה, שיכוך כאבים, תרופות אנטי-היסטמיניות, ואפילו מתן פלסמה במצבים חמורים המערבים פגיעה במערכת קרישת הדם. החלמה יכולה לארוך שבועות ארוכים, ולעיתים, במקרים קיצוניים, עלולה עקיצה של ששן להסתיים במוות. 

  כפי שצוין, למרות שנחשב לאחד משני מיני העכבישים הארסיים בארץ, הששן החום אינו עכביש תוקפני. חשוב לציין, כי עכבישים משתייכים לסדרת פרוקי הרגליים, ולהם תפקידים רבים וייחודיים במספר רב של מערכות אקולוגיות, וכיוון שהם בעלי חיים טורפים, בעיקר חרקים, הם בעלי חשיבות כלכלית וערך גם למשק החקלאי. למרות שרבים מהם בעלי בלוטות ארס, רק מיעוטם מסוכנים לאדם ולבעלי חיים, ולארס שלהם חשיבות בחקר מערכות ביולוגיות ופיתוח תרופות שונות.

  עבור לתוכן העמוד