מדי וט

  כיב קרנית עם פרפורציה


  גוצ'י החמודה, כלבה מגזע מלטז, בת שנה וחצי, הגיעה אלינו עם הוריה המודאגים מכיוון שהם שמו לב כי גוצ׳י עצמה את עין שמאל לסירוגין במשך שבועיים. 

  גוצ׳י נכנסה כשהיא מכשכשת בזנב לחדר הבדיקה, ושיתפה פעולה באופן מעורר התפעלות עם ד"ר כפיר יזדי שערך לה בדיקת עיניים מקיפה, בה נמצא כיב קרנית קטן אשר עבר פרפורציה. במילים אחרות, בעינה של גוצ׳י נמצא קרע מלא לכל עובייה של הקרנית, הנראה כמו חור או גומחה בקרנית. אחת הסכנות הידועות של פרפורציה של הקרנית הוא שפיכת תוכן העין ויציאתו החוצה דרך החור שנוצר בקרנית, אך למזלה הרב של גוצ׳י, דבר זה לא התרחש. ומדוע? - כחלק מתהליך ההתמודדות של רקמת הקרנית למניעת שפיכה של תוכן העין החוצה, נוצר גוש של פיברין (חלבון הנוצר בעת פגיעה בשלמות רקמה על מנת למלא את החסר), אשר חסם את החור. היות וכיב קרנית עם פרפורציה הוא מצב המסכן את העין באופן מידי, הן בשל סכנה של דלקת תוך-עינית קשה והן בשל הסכנה בשפיכת תוכן העין, הומלץ לגוצ׳י לעבור תהליך ניתוחי (כירורגי) על מנת לנסות לסגור את הכיב ולמנוע את הסיבוכים הכרוכים בו. 

  טראומה לקרנית היא אחת הסיבות להיווצרות כיב קרנית, אך לא תמיד ברור מהו הגורם לכיב הקרנית. יש לבחון היטב את גלגל העין ואת העפעפיים ולשלול הימצאות של גוף זר, לבחון אם מבנה העפעפיים תקין, האם קיימים ריסים הצומחים בכיוון הפוך או אפילו ריס יחיד הצומח שלא מתוך שורת הריסים, האם יש ירידה בקצב הפרשת הדמעות המסככות את גלגל העין, והאם הסיבה לכיב היא בכלל פגיעה עצבית, העלולה לגרום לחוסר במצמוץ של העין. במקרה של גוצ׳י לא נמצאה הסיבה להיווצרות כיב הקרנית, ולכן טופל רק הכיב עצמו.
  כיב בעין

  הטיפול במקרה של כיב קרנית עם פרפורציה הוא טיפול ניתוחי, ולבעלים הוצעו שתי
  עבור לתוכן העמוד