מדי וט

  כיב קרנית עם פרפורציה


  גוצ'י החמודה, כלבה מגזע מלטז, בת שנה וחצי, הגיעה אלינו עם הוריה המודאגים מכיוון שהם שמו לב כי גוצ׳י עצמה את עין שמאל לסירוגין במשך שבועיים. 

  גוצ׳י נכנסה כשהיא מכשכשת בזנב לחדר הבדיקה, ושיתפה פעולה באופן מעורר התפעלות עם ד"ר כפיר יזדי שערך לה בדיקת עיניים מקיפה, בה נמצא כיב קרנית קטן אשר עבר פרפורציה. במילים אחרות, בעינה של גוצ׳י נמצא קרע מלא לכל עובייה של הקרנית, הנראה כמו חור או גומחה בקרנית. אחת הסכנות הידועות של פרפורציה של הקרנית הוא שפיכת תוכן העין ויציאתו החוצה דרך החור שנוצר בקרנית, אך למזלה הרב של גוצ׳י, דבר זה לא התרחש. ומדוע? - כחלק מתהליך ההתמודדות של רקמת הקרנית למניעת שפיכה של תוכן העין החוצה, נוצר גוש של פיברין (חלבון הנוצר בעת פגיעה בשלמות רקמה על מנת למלא את החסר), אשר חסם את החור. היות וכיב קרנית עם פרפורציה הוא מצב המסכן את העין באופן מידי, הן בשל סכנה של דלקת תוך-עינית קשה והן בשל הסכנה בשפיכת תוכן העין, הומלץ לגוצ׳י לעבור תהליך ניתוחי (כירורגי) על מנת לנסות לסגור את הכיב ולמנוע את הסיבוכים הכרוכים בו. 

  טראומה לקרנית היא אחת הסיבות להיווצרות כיב קרנית, אך לא תמיד ברור מהו הגורם לכיב הקרנית. יש לבחון היטב את גלגל העין ואת העפעפיים ולשלול הימצאות של גוף זר, לבחון אם מבנה העפעפיים תקין, האם קיימים ריסים הצומחים בכיוון הפוך או אפילו ריס יחיד הצומח שלא מתוך שורת הריסים, האם יש ירידה בקצב הפרשת הדמעות המסככות את גלגל העין, והאם הסיבה לכיב היא בכלל פגיעה עצבית, העלולה לגרום לחוסר במצמוץ של העין. במקרה של גוצ׳י לא נמצאה הסיבה להיווצרות כיב הקרנית, ולכן טופל רק הכיב עצמו.
  כיב בעין

  הטיפול במקרה של כיב קרנית עם פרפורציה הוא טיפול ניתוחי, ולבעלים הוצעו שתי אפשרויות ניתוחיות. במקרה של גוצ׳י, על פי החלטת הבעלים, נעשתה סגירה של העפעף השלישי בהרדמה מלאה בחדר ניתוח. לכלבים ולחתולים יש עפעף שלישי, הנמצא מוסתר מעט בזווית העין הקרובה לאף, ובשימוש בו, הוא מעניק לקרנית גם הגנה מכאנית וגם תמיכה של המערכת הלימפטית, ולכן סגירתו באמצעות תפרים לעפעף העליון, היוצר מעין מסך מגן על גלגל העין, מסייעת בהחלמה של כיב קרנית. בנוסף לפרוצדורה הניתוחית, ניתנה להוריה של גוצ׳י משימה לא פשוטה של טפטוף טיפות אנטיביוטיות בכל 4 שעות במהלך הימים הראשונים וגם טיפול של שיכוך כאבים אנטי-דלקתי בטבליות ואנטיביוטיקה במתן לפה.

  כעבור שבועיים נוספים הגיעה גוצ'י לביקורת בכדי לפתוח את העפעף השלישי שהסתיר את העין ולבדוק האם הניתוח הצליח והכיב החלים. גם הוריה של גוצ׳י וגם ד"ר כפיר היו במתח כאשר התפרים הוסרו, ולשמחת כולם, קרנית העין של גוצ'י עברה החלמה מלאה ונותרה רק צלקת קטנטנה במקום בו הייתה קודם-לכן הפרפורציה, כמו שניתן לראות בתמונה העליונה.

  ד"ר כפיר יזדי מרכז את תחום רפואת העיניים במדי-וט. הוא סיים תוכנית אקסטרנשיפ של חודש ימים במרפאת העיניים של ד"ר חוי צרפתי בנווה מונוסון, מרפאה אשר מספקת רפואת עיניים מקצועית ואדיבה לבעלי חיים המגיעים מכל רחבי הארץ.


  עבור לתוכן העמוד