מדי וט

  תערוכה בחודש

  תמונה מתערוכה

  יצא לי לבקר בחודש האחרון במוזיאון ישראל בירושלים. במוזיאון מספר רב של תערוכות מתחלפות מצוינות. אינני מבקרת אומנות, כך שלא אכתוב פה ביקורת על התערוכות הנהדרות שראיתי, אבל לא יכולה שלא להמליץ
   על תערוכה נפלאה שבמרכזה עומדים כלבים וחתולים הממוקמת באגף הנוער של המוזיאון. ברור לי מדוע נבחרה התערוכה, העוסקת בשתי חיות המחמד האהובות ביותר על האדם, להיות מוצגת באגף הנוער, אך למעשה כל מי שכלבים וחתולים קרובים לליבו, ייהנה ויחווה מהתערוכה המקסימה והכיפית הזו, הבוחנת בצורה מרעננת את הקשר המופלא בין כלבים, חתולים ואנשים. 

  התערוכה משתרעת בשתי קומות, וכוללת ציורים, איורים, צילומים, פסלים, סרטוני וידאו, צעצועים ופאזלים. התערוכה מדגישה כי היא לאו דווקא מתמקדת בהבדלים בין כלבים וחתולים ובהיפוכים ביניהם, אלא שמה דגש על המשותף בין שתי חיות המחמד האלה. לא אצור ״ספוילרים״ לדוגמאות הרבות לכך המוצגות בתערוכה, אך רק אומר, שכל השילובים אפשריים – כלב נובח על חתול, חתול צועק על כלב, דמות המתחילה ככלב ומסתיימת כחתול, ואפילו זוגות מעורבים של חתולים וכלבים.

  שמות המוצגים אף הם מייצרים מחשבה, הזדהות וחיוך – ״חתול בר מזל״, ״כלבתול״, ״אלפי ואיזי״, וגם היזהרו מה״חתול הסמוראי״ המרשים. האומנים השונים, כל אחד בדרכו ובזווית ראייתו, משקפים את חיות המחמד, הכלב והחתול, כדמותנו, כדמויות אנושיות, ובכך גם מאפשרים לנו להביט אל עצמנו, אל דמויותינו, המשתקפות באמצעותם, אם כדימוי ואם כהשתקפות של ילד בעיניו של כלבלב המתבונן בו. חלקן של הדמויות בעלות חשיבות עצמית, חלקן אדישות, מסתוריות וחלקן מוצגות כדמויות צבעוניות וססגוניות.

  וכמובן, לא להחמיץ את איוריה המושלמים של מיירה קלמן בספרית האיור של אגף הנוער.

  שני חודשי חופשת הקיץ רק מתחילים – קחו יום אחד לתערוכה בחודש, ודאגו שאחד מהם יהיה לתערוכת כלבים וחתולים. הנאה מובטחת.
  עבור לתוכן העמוד