מדי וט

  הזדמנות בז


  לא כל יום יוצא לנו לטפל בחיות בר, אבל באפריל האחרון הגיע אלינו פרט נקבי של בז צוקים והזדמן לנו לסייע באבחון ובטיפול של הבז.

  את בז הצוקים, שהוא עוף דורס, הביא אלינו לא אחר מאשר יגאל מילר האחראי על רבייה ושחרור לטבע של עופות דורסים בישראל מטעם רשות הטבע והגנים. לא לחינם מכונה יגאל ״מלך העופות״. יגאל יעשה הכל כדי להציל את העופות הדורסים, והוא יודע שיש לו דלת פתוחה אצלנו במדי-וט.

  השם שניתן לפרט הנקבי של בז הצוקים שלנו הוא ״בלונדית״, וזאת מדוע ולמה? - יגאל מסביר כי על פי רוב ראשו של בז הצוקים כהה, אך ראשה של הדורסת שלנו דווקא בהיר. יגאל מכיר את בלונדית עוד מהטבע כשנצפתה במשקפתו במדבר יהודה. בלונדית הוצאה מאזור מדבר יהודה עוד בהיותה גוזל היות והיתה חולה מאוד בגרב של עופות שהוא יחסית נדיר בארץ. היא טופלה לגרב לאחר שכמעט מתה, ולאחר שהחלימה עברה לגרעין הרביה של ״החי בר״ בהר הכרמל שלנו, וחיה שם קרוב לשנתיים. שמורת הטבע ״החי בר״ שבכרמל מוקדשת לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה, ולא רק לעופות דורסים.

  יומיים לפני שהגיעה אלינו בלונדית הבין יגאל ש״משהו לא בסדר איתה״ כהגדרתו. היא היתה חלשה, לא כל כך הצליחה להתעופף, ומשקלה עמד על 620 גרם. יגאל הצליח ללכוד אותה ולהביאה אלינו לבדיקה. במהלך הבדיקה של בלונדית ניתן היה לראות שמצבה אינו טוב - היא היתה חלשה עם עקבות של שלשולים דמיים. הוחלט לבצע בדיקות דם וצילומי רנטגן על מנת לאבחן ולשלול מספר מחלות אפשריות. הסימנים הקליניים שהיו לבלונדית אינם ספציפיים ויכולים להתאים למספר מחלות, ביניהן גם מצב המכונה ״ביצה כלואה״, היות וזהו מצב פתולוגי המתרחש בעונת הרביה, שאנו בפתחה.

  צילום הרנטגן שלל הימצאותה של ״ביצה כלואה״ וגם מצבי מחלה שונים אחרים, אך הצביע על חשד למספר גידולים ברגליים ובצוואר, שאף ניתן היה למששם. בעקבות הממצאים האלה הועברה בלונדית לטיפול בבית החולים לחיות בר, המותאם לצרכיה, לא לפני שקיבלה אצלנו טיפול תומך שכלל עירוי נוזלים תת עורי, זריקת אנטיביוטיקה וזריקות ויטמינים וברזל.

  אנחנו מברכים על שיתוף הפעולה החם עם יגאל מילר, ועל הזכות הגדולה שנפלה בחלקנו לטפל ולסייע לבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה או כאלה שהם חלק מפרויקט ההשבה לטבע.


  עבור לתוכן העמוד