מדי וט

  טיפול אורתודונטי לגבירה היפה


  סילבי היא כלבת רועים גרמני בת שמונה חודשים שהופנתה בשל ליקוי מנשך, כלומר, מיקום לא טבעי של הניבים בלסת התחתונה הנוטים פנימה לכוון הלשון. כתוצאה ממצב זה, בו מיקומם של הניבים אינו תקין, הם גורמים לחדירה אל תוך החיך הקשה של הלסת העליונה, ובכך פוצעים אותו ומביאים לידי כאב, כמו שניתן לראות בתמונה מספר 1.


  תמונה מספר 1

  ליקויי מנשך מהסוג זה נגרמים כתוצאה מפגיעה בהתפתחות הלסתות אחת כנגד השניה או כתוצאה ממיקום ספציפי של השיניים או משילוב של שני המצבים האלה. דוגמא למצב בו מיקום השיניים מהווה גורם יחיד הוא מצב של אי נשירת ניבי החלב התחתונים בזמן, וכתוצאה מכך הניבים התחתונים בוקעים יותר מדי פנימה אל כיוון הלשון, ובשל מיקומם, הם חודרים לחיך הקשה העליון ופוצעים אותו. דוגמא להתפתחות לסתות לקויה כגורם היא לסת תחתונה צרה מדי או קצרה מדי ביחס ללסת העליונה.

  כלבים נולדים עם לסת תחתונה קצרה מהעליונה על מנת לאפשר יניקה מהאם. בגיל 3-4 שבועות, כאשר שיני החלב מתחילות לבקוע, אמורה הלסת התחתונה להתחיל ולהשלים התארכותה בהתאם ללסת העליונה. תקופה זו היא תקופה משמעותית בה, לעיתים, מתפתחים ליקויי מנשך בשל הפרעה בהתפתחות הלסת התחתונה מסיבות שונות.

  ניתן לטפל בליקויים אלה באופנים שונים, ובמקרה של סילבי הוחלט לנסות טיפול משולב של משיכת הניבים הקבועים העליונים אחורה על מנת לפתוח מרווח הולם למיקום הניבים התחתונים, ובו זמנית התקנת פלטה, בדומה לטיפול אורתודונטי המוכר ביישור שיניים באנשים, שתאפשר את דחיפת הניבים התחתונים החוצה למיקומם הטבעי כמו שניתן לראות בתמונות מספר 2 ו-3.

                          
  תמונה מספר 2                                          תמונה מספר 3

  מענה זה שניתן באמצעות טיפול אורתודונטי מאפשר את השארת השיניים בשלמותן  ללא עקירות, ומספק פתרון על ידי שינוי מיקום הניבים בלבד. החסרון בטיפול מסוג זה הוא חוסר נוחות זמנית של ההתקן בפה וכמו-כן הטיפול האורתודונטי מחייב לבצע מספר הרדמות על מנת להתקין ולהסיר את ההתקן.

  אמנם בתקופת הטיפול יש להימנע ממתן צעצועים קשיחים, אך כפי שניתן לראות בתמונות מספר 4 ו-5, התוצאה בהחלט משתלמת, וסילבי זכתה למיקום חדש של הניבים ולפה ללא כאב וכל זאת בפרק זמן קצר של חודש וחצי בלבד! וכל זה בלי לדבר על החיוך המושלם של סילבי הגבירה היפה...

             
  תמונה מספר 4                                         תמונה מספר 5

   

  עבור לתוכן העמוד