חיות אקזוטיות

  הארנבון

  הארנבון להבדיל מארנבת חי במערכת מחילות הנקראת ארנבייה, הארנבת שוכנת על הקרקע . ישנם עוד מספר הבדלים נוספים אך עליהם נפרט בהמשך.

  קצת היסטוריה, הארנבון גודל והובא לאזור הים התיכון בתקופת ימי הביניים ושימש בעיקר כמזון בשל בשרו הטעים ופרוותו שימשה כריפוד פנימי למיני מעילים כפפות ונעליים. בשל יתרונותיו הרבים בעל חיים זה חי כיום בכל יבשות העולם למעט אנטרקטיקה ואסיה ובארצות כמו אוסטרליה נהפך אף למכת מדינה עקב ההרס הרב אשר הוא גורם ליבולים.

   

  עם השנים הארנבון נהפך לחיית שעשועים מועדפת ואהובה וזאת בעיקר עקב הקלות הרבה שבגידולה והתקשורת המיוחדת בינה לבין בני האדם. את הארנבון ניתן בשלב ראשון לגדל בכלוב כמובן שלא קטן מידי ומומלץ שיהיה לפחות גדול בנפחו פי ארבע מגודל ארנבון בוגר. מאחר ורגלי הארנבון מאוד עדינות רצוי שלמשטח הכלוב לא תהיה רשת על מנת שאצבעותיו לא יתפסו בתוכה , סיבה נוספת היא שארנבונים אוכלים חלק מהפרשותיהם לעיקול חוזר ושמירה על אוכלוסיית החיידקים במעי. עובדה זו גרמה לרבים להאמין שכלוב עם משטח רשת לא מאפשר להם לאכול את הפרשותיהם אך האמת היא שרבים מהם אוכלים את ההפרשה ישירות מפי הטבעת.

  יש אנשים אשר בוחרים, ככל שהארנבון גדל, לאפשר לו להסתובב חופשי בבית, אפשרות זו מקובלת ואפילו ניתן לחנך חיות אלו לעשות צרכים במקום אחד. לרוב הם יבחרו את הכלוב המוכר כמקום לעשיית צרכים או מקום ספציפי בבית שאליו הם תמיד יחזרו כהרגלם בטבע. תאמינו או לא ארנבונים אפילו יגיבו לשם ויבואו לפי קריאה במידה ותעניקו להם פינוקים כאשר מבצעים את רצונכם ותתעזרו בסבלנות.

  ארנבונים ניתן גם לגדל בחוץ, לטובת גידולם רצוי לבנות כלוב גדול שמטרתו לשמור בפני טורפים כמו חתולים או כלבים, ולהעניק לארנבונים תחושת ביטחון והגנה בפני השמש והחום בעונת הקיץ. עליכם לזכור שארנבונים נוטים לחפור מחילות ובמידה ויתאפשר יחפרו מחילות ויצאו מהכלוב ועל כן יש לתכננו כך שהדבר לא יתאפשר.

  גידול ארנבונים הוא די פשוט וכל אשר דרוש הוא זכר וכמובן נקבה. ארנבונים עשויים להגיע לבגרות מינית כבר בגיל 10 שבועות ובמידה והתנאים מתאימים זוג ארנבונים יקים להקה מהר מאוד. הריון נמשך כחודש ימים ובסופו לרוב נולדים מספר גורים עירומים ועיוורים , להבדיל מארנב אשר גוריו נולדים עטופי פרווה ועיניהם פקוחות, אלו יונקים עד גיל בגרות ואז מומלץ להפרידם טרם יתחילו להתרבות בעצמם. לרוב הארנבונים נוטים לתלוש את שיערם טרם הלידה ולצפות את הקן בשיער כמצע רך ונעים.

  כמו כלבים וחתולים גם ארנבונים המשמשים כחיות מחמד נהוג לסרס ולעקר. ארנבונים מסורסים ומעוקרים הם הרבה יותר נינוחים, בריאים יותר, זכרים אינם מרססים את הבית לצורך סימון ובאופן כללי אלו המסורסים ומעוקרים הרבה יותר קלים לאילוף וטיפוח. את הנקבות מומלץ לעקר בגיל 4-6 חודשים וזכרים לסרס כבר כאשר מופיעים האשכים בגיל 5-6 חודשים.

   

  כיום מצויים זנים רבים של ארנבונים כדוגמת שמוט אוזניים, ראש אריה, גמדי, סיאמי ועוד רבים אחרים כולם חמודים להפליא ויכולים לשמש חיית מחמד אידיאלית וחמודה.

  עבור לתוכן העמוד