חיות אקזוטיות

  החמוס


  החמוס שייך לממלכת הטורפים וממשפחת הסמורים. בוית לראשונה כבר לפני יותר מ 2000 שנה, ושימש לציד ארנבות באפריקה הצפונית ומאוחר יותר באירופה, אסיה ובאיים הבריטיים. פיותיהם של החמוסים כוסו בזמם, על מנת להבטיח שהארנבות יישארו בין החיים, והם אולפו להבריח את הארנבות ממאורותיהם.
  בתקופות מאוחרות יותר החמוס מלא מגוון רחב יותר של תפקידים. כמדבירי מכרסמים מילאו החמוסים תפקיד חשוב בעצירת הקדחת השחורה שהשתוללה באמריקה הצפונית בתחילת המאה העשרים. החיידק האחראי למחלה נישא והועבר ע"י חולדות והחמוסים המחוסנים בפניו שימשו להדברתם.
  החמוס אף השתתף בצורה פעילה במשחק אנגלי מוזר הנקרא "חותלות חמוסים", במשחק זה מאפשרים לחמוס לטפס במעלה הרגל מתחת למכנסיו של המתחרה וזאת עד אשר המשתתף מאבד את שלוותו ועוצר את המשחק. המנצח הוא כמובן המחזיק בזמן הרב ביותר. שימוש נוסף ומעניין לחמוס היה העברת כבלים דרך צינורות ארוכים לאורך ולרוחב מבנים. 
  פעילויות רבות אלו נבעו מתכונותיו הפיזיות ואופיו של החמוס. לחמוס גוף ארוך ורגליים קצרות ושריריות, והרבה מתכונותיו הגופניות דומות לאלו של הכלב והחתול. החמוס באופיו חיה שובבה וסקרנית ובדרך כלל חביבה ונוחה אך לעיתים נוטה להתפרצויות. אנשים המגדלים את החמוס כחיית מחמד חופשייה בביתם מדווחים על פלישה לארונות הבגדים והמטבח וארגונם מחדש תוך כדי גנבה והחבאת חפצים שונים – לא לחינם נקרא שמו "חמוס".
  בדר"כ רצוי שהחמוס הביתי יחיה בכלוב מרווח, ולהוציאו לטיולים כאשר הוא מובל בעזרת רצועת חזה. החמוסים מטבעם בעלי חיים מאוד היגייניים ועושים את צרכיהם בפינה קבועה בכלוב.
  חשוב לספק לחמוס מחילות עשויות צינורות פלסטיק רחב ולאפשר להם לנוע לא רק לאורך ולרוחב הכלוב אלא גם מהרצפה ועד התקרה. 
  כחיית מחמד בעייתו העיקרית של החמוס היא ריחו החזק. ריח זה מופרש בעיקר מצמד בלוטות ריח הנמצאות לצידי פי הטבעת. תפקידן הפרשת ריח לסימון והרחקת אויבים פוטנציאליים. ניתן לצמצם מעט את הבעיה אם מקפידים להזין את החמוסים במזון חתולים בעל נעכלות רבה יותר ושאריות נמוכה. כמו כן ניתן בעזרת הליך כירורגי להסיר את בלוטות הריח. ההצלחה בהליך זה איננה בהכרח מלאה והחמוס עלול להמשיך להדיף ריח מבלוטות חלב המצויות על עורו. כמו כלבים גם את החמוס רצוי לחסן כנגד כלבת וכלבלבת, ובמקביל חשוב לטפל נגד טפילים חיצוניים ופנימיים.

  אם החזקתם מעמד על כאן ולא ויתרתם על הרעיון בהינף היד, הרי שאתם יכולים לזכות בחיית מחמד חיננית ומצחיקה עד מאוד שיש בה הרבה מן הפרא וגם מן הביתיות.

  עבור לתוכן העמוד