חיות אקזוטיות

  העקרבוט

  לא רק שהעקרבוט נושך, הוא גם משמיע קולות חיכוך באמצעות ליסתותיו ורץ מהר. התחלתי סקרן סיימתי משקשק.

  זוכרים את הפרסומת של בזק בין לאומי עם הטיול בג'ונגל והתוכי המבוהל שצועק עקרבוט!!. באופו אישי זה תמיד מצחיק אותי , אבל מה זה בדיוק עקרבוט - לא הייתי בטוח. עשיתי תחקיר קצר באינטרנט ואחרי חיפושים ארוכים הגעתי לכמה תוצאות, שאחת מהן היא שמדובר בכלל בעכשוב.

  העכשובאים קשורים למשפחת פרוקי הרגליים והם אכן יצורים די מפחידים - בגלל גודלם, צורתם, תנועתם המהירה והתזזיתית וקול החריקה שהם משמיעים כשליסתותיהם מתחככות זו בזו. האינסטינקט הראשוני הוא לחשוב שיצור זה נושך או עוקץ על בטוח ובטח ארסו מסוכן לאללא. ולמעשה, הוא באמת עוקץ , ונושך, אבל חוץ מכאב הנשיכה איננה מזיקה כלל. הארס שיצורים אלו מפיקים מיועד נגד חרקים אחרים , והאמת היא שהעכשובאים מועילים לאדם בזכות חיסולם של מזיקים אלו.

  כמו עכבישים אחרים יצורים אלו אינם אוכלים את טרפם נתחים נתחים אלא הורגים את הטרף באמצעות אינזימים המוזרקים לגופו ומעכלים את היצור מבפנים, ואז מוצצים העקרבוטים את תוכנו בתאווה.

  בארץ חיות חמש משפחות מסדרת העכשובאים: החופרניים, המבעיתניים, הפסבחניניים, החרפניתיים והאפרידריים. נשמע כמו חמישה שבטים מסיפור מיתולוגי מצמרר כמו שר הטבעות, לא? גודלם משתנה ובארץ הוא אינו עולה על 7 ס"מ אבל בחו"ל , לעומת זו, הם יכולים להגיע ל 20 ס"מ, מבעית למדי.

  תפוצתם היא לרוב באזורים חמים או ממוזגים בכדור הארץ, חוץ מאוסטרליה, אגן קונגו באפריקה ואגן האמזונס שבאמריקה הדרומית. בארץ ניתן למצוא אותם בעיקר בדרום, ואחד הידועים שבהם הוא עקרבוט יהודה. צבעו צהוב עמום, אורך גופו ללא גפיים כ 4 ס"מ ורוחבו ס"מ אחד בלבד. הוא מסתובב עם 4 זוגות רגליים ושני בחנינים ארוכים בקצהו הקדמי הנראים כמו זוג רגליים נוסף. הוא אינו ארסי אך נשיכתו ללא ספק כואבת ועלולה לגרום לזיהום מקומי.

  כשניסיתי למצוא מידע על הנושא באנגלית נתקלתי בייצור הקרוי Tailess Whip Scorpion , שמקורו באפריקה וגם הוא כנראה הכלאה בין עכביש, עקרב וסרטן, ולמען האמת הוא די דוחה לטעמי. אבל נראה שאת חובבי החרקים הם מצליחים להלהיב לא מעט, עד כדי כך שיש ברשת המלצות לגידולם בבית. שיהיה מה להראות לאורחים, מה רע? אגב, קיימים אין סוף תאורים לדרכים לשיפור האקווריום שלהם, איך לעשות להם גן עדן קטן. באופן אישי אני לא חושב שהייתי שמח לארח אחד או שניים כאלו בבית , רק מהפחד שמי מהם לא כל כך יאהב את האקווריום וייצא לאיזה טיול רגלי בחדר השינה.

  ואכן לתוכי מהפרסומת יש ויש ממה לפחד. עד היום חשבתי שגמל שלמה מגעיל , אבל מתברר שיש בעולם יצורים מפחידים ממנו.

  עבור לתוכן העמוד