רועים אוסטרלים

  אוסטאופניה כתוצאה מפלטה שבורה

                                            
  תיאור המקרה:

  "היידי"
  כלבת סמואיד
  מעוקרת
  בת 5 שנים                                               

  הסטוריה:
  הכלבה הגיעה לצער בעלי חיים חיפה עם רגל קדמית ימין חבושה קלות ללא נשיאת משקל. הבעלים טענו שבעבר נשברה הרגל וטופלה בניתוח והחדרת פין אך ללא הועיל הכלבה איננה נושאת משקל וממשיכה לצלוע.
  מאחר ולבעלי הכלב אין יותר כסף להשקיע ומאחר ומאסו בכלבה הוחלט להביאה לצער בעלי חיים.
   
  בדיקה פיזיקלית:
  הכלבה איננה נושאת משקל על רגל קדמית ימין כמו כן הרגל אטרופית לחלוטין משרירי הכתף ומטה. במישוש של איזור הרדיוס אולנה נתגלה חופש תנועה במרכז העצם והכלבה הופנתה לבית החולים להמשך טיפול ואבחון.

  צילומי רנטגן:
  צילומי רנטגן הדגימו ניסיון לתיקון של השבר בעזרת פלטה כאשר הפלטה שבורה במרכזה מעל איזור השבר המקורי והשבר המקורי איננו מאוחה. כמו כן העצם לכל אורכה כולל רדיוס ואולנה וכמו כן כל עצמות הכרפוס ומטה הדגימו קורטקס דק מאוד ומדולה חדורה מדי, דבר אשר מצביע על אוסטאופורוזיס מתקדם.
   
  מהו אוסטאופורוזיס:
  אוסטאופורוזיס הוא מונח כללי המתייחס לאובדן מסת עצם או במילים אחרות אטרופיה. ירידת המסה ההדרגתית של העצם מודגמת בהצרות של הקורטקס של העצם וירידה במבנים הטרבקולריים של העצם וכתוצאה עצמות אשר סובלות מתהליך זה הינן דקות, מחוררות ושבריריות, מאידך נפח העצם נשאר קבוע. אוסטאופורוזיס יכול להיות ראשוני או מישני. אוסטאופרוזיס מישני מתרחש בתהליכים כדוגמת היפרפראטרואידיזם, היפרפראטירואידיזם תזונתי, פסאודוהיפרפראטירואידיזם, היפרטירואידיזם, אקרומגלי, רעלת כבדית, חוסר תנועה של גפה, שיתוק ממושך,Multiple Myeloma וקושינג. אוסטאופורוזיס ראשוני לא תואר בבעלי חיים.

  כיצד התהליך מתפתח?
  אוסטאופורוזיס מתרחש כתוצאה מחוסר איזון בין יצור ופירוק של עצם. ולכן אוסטאופורוזיס כללי יקרה במחלה אשר משפיעה על המטריקס האורגני או המטריקס המינרלי של העצם, לדוגמא: Scurvy כתוצאה מחסר בחומצה אסקורבית.
  אוסטאופורוזיס כתוצאה מחוסר שימוש נגרם מחוסר פעילות שרירית מסביב לעצם וכתוצאה מוביל לירידה מתנועת דם דרך העצם.
  בבעלי חיים תואר אוסטאופורוזיס לאחר ניתוח קיבה וההשערה היא שהתופעה חלה עקב ירידה בספיגת קלציום. אוסטאופורוזיס תואר גם בבעלי חיים מזדקנים ובחתולים כלבים ועכברים שניזונו מבשר בלבד.
  למרות שאין כל הוכחה שמחסור בקלציום באוכל יגרום לאוסטאופורוזיס, יש הוכחות לכך שחוסר איזון בין קלציום לפוספט יגרום לאוסטאופורוזיס. אבחון של אוסטאופורוזיס מישני מבוסס על סימנים קליניים וצילומי רנטגן .

  טיפול: מבוסס על תיקון של הגורם הראשוני
  אוסטאופורוזיס מחוסר שימוש נובע מחוסר הפעלת לחצים על אחת מהגפיים ובדר"כ נראה בעצמות תחת פלטה או רגליים שמקובעות חיצונית לאורך זמן ע"י גבס.
  בצילום העצמות יהיו הרבה יותר חדורות ויראו שונות לחלוטין מעצמות תקינות באותה חיה. יש לנהוג בעצמות אלו בעדינות על מנת למנוע שברים פתולוגיים.
  אוסטאופורוזיס במקרה זה מתרחש מאחר והעצם מפורקת ע"י אוסטאוקלסטים ועצם חדשה לא מיוצרת להחליפה. תהליך זה הוא הפיך ועצם חדשה תיוצר במידה ולחצים מכאניים יופעלו מחדש על העצם.
   
  ב8 לאפריל "היידי" נותחה בבית החולים. במהלך הניתוח הוסרה הפלטה השבורה ובמקומה יוצבו חלקי השבר ע"י שימוש בהתקן חיצוני מסוג  External fixation type 2. כלומר שתי מוטות תומכים כאשר ביניהם מחברים שני Full pins ועוד שני Half pins. בניתוח נעשה שימוש בפינים בעלי הברגה על מנת להגביר את היציבות. כמו כן המוטות התומכים יוצבו בעזרת חומר אקרילי.
  איזור השבר עצמו עבר הטרייה ועל מנת לעודד יצירת קלוס, הושתלה עצם ספוגית Cancelous bone graft שמקורה מהטיביה ( עצם השוק ) ברגל האחורית.
     
  הכלבה שוחררה למשפחה מאמצת לטובת שיקום והחלה פיזיותרפיה כבר יומיים לאחר הניתוח . מטרת הפיזיותרפיה לעזור לכלבה לחזור ולהשתמש ברגל ולהפעיל עליה לחצים מכאניים שיעודדו השקעת עצם בתוכה.
  ב 25 לאפריל הכלבה באה לביקורת ונראתה נושאת משקל חלקי על הרגל. כמו כן בדיקה של הקיבוע לא הדגימה כל הפרשה ונראה שהכלבה מסתדרת מצוין.
  ב 1 למאי נעשה צילום בקורת ראשון שהדגים קלוס יפה באזור השבר אך עדיין העצם נראתה נטולת מרקם נורמאלי ועדיין סובלת מאוסטאופרוזיס מתקדם. כמו כן החורים שנוצרו ע"י הברגים של הפלטה שהוסרה עדיין לא נסגרו.
   
  ב 8 למאי הבעלים הגיעו עם תלונה על הידרדרות ממשית במצב הכלבה מיד לאחר שהתקוטטה עם חתול . הכלבה נכנסה למשטר של מנוחה מלאה בתקווה שהכאבים שהתעוררו מחדש ברגל יחלפו אך ללא הועיל. ב 31 למאי נעשה צילום חוזר מאחר ועדיין לא חלה הטבה במצב הכלבה והודגם חופש של הפין הפרוקסימאלי ( הפין הכי עליון ).
   
  בעקבות המצב הנ"ל ומכיוון וכבר הודגם קלוס יפה באיזור השבר הוחלט להסיר את כל הקיבוע ולקבע את הרגל חיצונית עם חבישת TDS שתיתן מעט חופש לרגל ותאפשר לחץ מכאני מוגבר וכמו כן בתקווה הכאבים שנובעים מחופש בפין הפרוקסימאלי יחלפו.
  ב 8 ליוני הכלבה ממשיכה להתהלך עם TDS שנשאר יציב במקומו ללא הפרעה ונושאת משקל יפה על הרגל . הכלבה הוזמנה לצילום
  בקורת בעוד שבועיים.
  ב 21 ליולי הכלבה הגיעה לבקורת. הולכת יפה על הרגל המקובעת ב TDS . צילום בקורת הדגים איחוי מלא .
  החבישה הוחלפה מ TDS Tangue depressor splint לחבישת Robert johns רגיל למשך 3 שבועות נוספים.
  5 ליולי הכלבה הולכת יפה על הרגל ותסיר את החבישה לחלוטין בעוד שבוע.

  אנו מאחלים להיידי המשך חיים טובים ומלאים.
  עבור לתוכן העמוד