רועים אוסטרלים

  דירופליריה רפנס

  תאור הכלב:

  שם:נוקי
  סוג: כלב
  גזע: מעורב
  מין: זכר
  גיל: 9 שנים

  הסטוריה:
  מזה מס‘ חודשים חלה ירידה הדרגתית במסת השריר בצד שמאל של הפנים. הכלב מחוסן בכל החיסונים באופן קבוע ולא סבל מבעיות רפואיות עד כה
  . אוכל ושותה בתיאבון ללא קשיי לעיסה או כאב.

  בדיקה פיזיקלית:

  דופק: 85 קצב נשימה: 20 טמפ‘: 38.5 
  אובדן מסת שריר חד צדדי של השרירים הטמפוראליים (אזור המצח) ומסטיקטוריים (שרירי לעיסה) צד שמאל, ונסיגה של גלגל העין. הכלב איננו מדגים כאב או חוסר נוחות בפתיחת פה. רפלקסים קרניאליים תקינים.

  אבחנות מבדלות:
  Musticatory muscle myositis

  Protozoal disease – טוקסופלסמוזיס ניאוספורוזיס

  Fibrotic degeneration

  Inherited myopathy

   Dermatomyositis

  אטרופיה על רקע נוירולוגי

  בדיקות מעבדה:
  נלקחו ביופסיות מהשריר בצד המנוון ומהצד הבריא לצורך השוואה.  

  תוצאות מעבדה:

  בצד המנוון הודגמו בחתכים היסטולוגיים תולעי דירופילריה רפנס שמילאו את החללים הואסקולריים. הצד הנגדי נמצא תקין לחלוטין ללא כל עדות לדלקת .

   

  בעקבות תוצאות הנ"ל נעשו משטחי דם :

   

  בתמונה מעל: דירופילריה רפנס כפי שמודגמת במשטח דם

   

                                                       Dirofilaria repens 

  דירופילריה רפנס הינה תולעת טפילית המשתייכת לקבוצת המיקרופילריות ( תולעים מיקרוסקופיות ). קרובה ידועה של תולעת זו היא הדירופילריה אימיטיס Dirofilaria immitis המוכרת גם בשמה תולעת הלב, heart worm.

  הפונדקאי העיקרי של תולעת זו הוא הכלב אשר משמש גם כמאגר Resevoir. פונדקים נוספים הם החתולים, שועלים ויונקים אוכלי בשר אחרים.

  הגורם המעביר ופונדקאי הביניים במחזור חיי התולעת הוא היתוש וכולל את המינים Culex, Anopheles ו Aedes.

  מחזור חייהן של המיקרופילריות מורכב מ 5 שלבי התפתחות : שלב אחד נשאב לבטן היתוש בזמן העקיצה ומוזרק חזרה לפונדקאי חדש כשלב 3. בפונדקאי החדש מושלמים שאר השלבים עד לבוגר.


  סימנים קליניים:
  בדר"כ דירופילריה רפנס איננו גורם למופע קליני בולט ומזוהה כממצא אקראי במשטח דם. הוא עלול לגרום להופעה של נודולים תת עוריים או מזנטריאליים או במקרה הנ"ל נוון שרירים. חשוב לציין שמקרים מסוג זה נדירים מאוד ואין להסיק מהאמור שכל ניוון שרירי עלול להיות תוצאה של הדבקות בתולעת זו. 

  חשיבות זואונותית:
  דירופילריה רפנס עלול להיות מדבק לבני אדם. בני אדם אינם נחשבים End stage host ולכן התולעת איננה יכולה להגיע לשלב בוגר ומתה במקום העקיצה, מקרים בודדים יגיעו לשלב בוגר אך לא לשלב רבייתי. להבדיל מ D. immitis שגורמת לנודולים בריאות D. Repens בדר"כ מתיישבת באזורים תת עוריים או מתחת לרקמות ריריות כמו הלחמית.
  זמן אינקובציה: כ 5 חודשים

   Human Pulmonary Dirofilariasis זיהום בדירופילריה בריאות של בן אדם כפי שנצפה בצילום רנטגן וב CT         

                                          

                                            Conjuctival infection זיהום בלחמית של בן אדם


  נפיצות בארץ ישראל:
  תיעוד ראשון של נגיעות בדירופילריה רפנס דווח בזמן המנדט הבריטי ב 1934. בין השנים 1988-2001 דווחו 8 מקרים שאובחנו ע"י ביה"ח הוטרינרי ומעבדות וטרינריות שונות, שישה מתוך המקרים הנ"ל בצפון הארץ ( גליל עליון וסובב נהריה ) . שני המקרים המיוחסים לאזור המרכז התגוררו בעבר בצפון.

  דרכי אבחון:

  משטחי דם – זיהוי מורפולוגי

  חתכים היסטולוגיים

  PCR לזיהוי דירופילריה בדם.

  Modified Knott’s test

  Canine antigen test kit for D. immitis

  טיפול:
  מטרת הטיפול לפתור כלבים מנגיעות בתולעת ומהסימנים הקליניים המלווים אותה, וכמו כן לצמצם את סיכויי ההדבקה של כלבים אחרים ובני אדם.

  דיאתילקרבמזין 5.5מ"ג/ק"ג למשך חודש.

  2.5 מ"ג ק"ג של מלרסומין Melarsomine או בשמו המסחרי Immiticide בהזרקה תוך שרירית בהפרש של 24 שעות מלווה בדורמקטין או איוורמקטין 5 ימים לאחר הזריקה השניה. 

  בחזרה ל"נוקי"
  נוקי טופל בז.דורמקטין 3 פעמים בהפרש של 10 ימים בין הזריקות. בזמן זה בעליו המסורים דאגו להשיג אימיטיסייד מארה"ב. 4 ימים אחרי הזריקה האחרונה קבל נוקי טיפול באימיטוסייד 2.5מ"ג/ק"ג תוך שרירי בהפרש של 24 שעות וחזר על זריקה של דורמקטין 8 ימים לאחר מכן.  בדיקות דם חוזרות לאחר חודש היו שליליות ולא הדגימו לרוות של D. repens. שרירי הפנים של נוקי נשארו מנוונים למרות הטיפול וכנראה לא יחזרו אף פעם לצורתם לגודלם הנורמאלי, מאידך נוקי מרגיש מצוין ולא סובל מכל הפרעה כתוצאה מהפגיעה בשרירי הלעיסה.

   דר‘ ידין ישורון.

  עבור לתוכן העמוד