מדי-וט קבלה

  סיפורי סבתא


  כאשר גופים ירוקים צצו ועלו בחברה הישראלית והחלו אף הם לתפוס תאוצה, גם התחום הוטרינרי החל להתפתח ולשגשג וזאת בעיקר אחרי פתיחת בית החולים הוטרינרי הראשון והפקולטה לרפואה וטרינרית לפני מספר עשורים. עד אז הוטרינר הממוצע עסק בעיקר ברפואת חיות משק, ורפואת חיות מחמד נחשבה למשנית. כיום חיות המחמד הן עיסוקו העיקרי של הוטרינר הממוצע וחיות המשק נשארו בטיפולם של קבוצת וטרינרים קטנה שברובה נתמכת ע"י גוף גדול שנקרא "החקלאית". יתכן שעקב חבלי ילדות אלו סיפורי סבתא צצו לרוב ותתפלאו עד כמה סיפורים אלו חיים ונושמים עד עצם היום הזה.

  הראשון שבהם הוא התולעים והשוקולד. לא פעם ניגש אלי לקוח חפון ראש ומלא רגשי אשמה, כי נתן לכלבתו קובית שוקולד ועכשיו הכלבה סובלת מתולעים. רבותיי בואו ואניח את דעתכם. הרי הקשר בין השוקולד והתולעת כמו, תסלחו לי, המחט והתחת. ביצי תולעים אינן מצויות בשוקולד ולכן אי אפשר להידבק בתולעים ע"י אכילתו. שהרי אם לא כך גם אנו היינו סובלים מאותה הבעיה. ולכן אם ברצונכם לפנק את כלבכם מידי פעם בשוקולד אל חשש הכלב לא יסבול מתולעים. ואם כן נצפו תולעים אלו אינן מהשוקולד כי אם ממקור אחר לחלוטין. ביטול זה אינו בא להגיד ששוקולד בריא, כמויות גדולות עלולות להוביל להרעלה אצל כלבים וחתולים ויש להזהר מכך, אך ללא ספק תולעים מקורן אינו בקוביית שוקולד.

  טעות נפוצה נוספת היא האף היבש כסימן למחלה. גם פה הגישה מוטעית אם כי לא לגמרי. נכון הוא שכאשר הכלב חולה מאוד ומיובש, אפו עלול להיות יבש אך זאת במקרים קיצוניים בלבד. ישנן הרבה סיטואציות בהן אף הכלב יהיה יבש ללא כל קשר למצבו הבריאותי זאת מאחר ולחות האף היא תוצאה של טמפרטורה סביבתית ורמת לחות סביבתית.

  אחרון חביב הוא החלב כעזרה ראשונה לכל הרעלה. נכון הוא שחלב נחשב בעבר לבריא...ואפילו יוחסו לו תכונות שעשויות להועיל במקרה של שתיית חומרים חומציים, או חומרים אשר מכילים מתכות כבדות, אך ללא ספק אין לחלב יכולת להשפיע לטובה במקרים של הרעלה ע"י כל אחד מהרעלים הנפוצים היום בשוק. מתן חלב לא רק שאינו מועיל בזמן הרעלה אלא יכול אף להיות קטלני מאחר ובעל החיים עלול לשאוף את החלב במקום לבלוע אותו ובכך למעשה לגרום לנזק נוסף. המלצתי, הכלב או החתול הורעלו? גשו במהירות לוטרינר או התייעצו טלפונית איך לעודד הקאה אך בשום אופן אל תתנו לכלב חלב כי מהחלב לא תצמח הישועה.

  קיימות עוד אמונות רבות כמו סגולותיו המיוחדות של הגזר ורבים אחרים אך על אמונות אלו ודברים מעניינים אחרים בפעם אחרת.


  עבור לתוכן העמוד