מדי-וט קבלה

  יום העצמאות - כללי התנהגות עם חיות מחמד

  הגדל


  חג העצמאות בפתח, הארץ כולה מקושטת דגלים, אבל לרוב הכלבים, וגם לחלק מהחתולים, ארועים אלו מסמלים רק פחד מקולות נפץ הזיקוקים, ולחילופין, שמחה מיום המנגל שלמחרת.

  יש לא מעט כלבים שסובלים מקולות הנפץ, לאלו המכירים את כלבם ויודעים שהוא סובל מכך, רצוי להדליק את הרדיו למשל, כדי לעמעם את הרעש החיצוני, ובכך להוריד את רמת החרדה. אגב, רצוי שהרדיו לא יהיה מכוון על תחנות המשמיעות את הקולות הללו מבחוץ..
  כמו כן רצוי להישאר בקרבתם של כלבים מפוחדים, ובכך להעניק להם מעט בטחון, ולהרגיעם אם הם נכנסים להתקף חרדה.

  למי שלוקחים עימם את הכלב לבימות הבידור והארועים, זכרו שבעת הזיקוקים הוא עלול להבהל ולברוח, ואם אינו קשור הוא עלול ללכת לאיבוד. הקפידו שלכלב תהיה תגית שם, עם פרטיכם, למקרה שחס וחלילה יבהל ויברח.
  אז אנא, אל תאפשרו לכלבים להסתובב חופשי, זה לא בריא להם, ולא לסובבים.

  מי שיודע מנסיון העבר, שאין דרך להרגיע את הכלב בשום פנים ואופן, כדאי שיפנה לוטרינר על מנת להצטייד במרשם לכדורי הרגעה. יש לתת אותם לכלב כעשרים דקות לפני תחילת החגיגות, וכך למנוע ממנו סבל מיותר.

  כמנהג עם ישראל ביום העצמאות, אנו יוצאים לשטח וממנגלים, לרוב בליווי הכלבים שלנו, והשמחה רבה.

  להלן כמה טיפים לארועים אלו:

  - לא בריא לכלב לאכול את כל שאריות המנגל האפשריות, שבקלות עלולות להוביל לדלקת מעיים , ואף חמור מכך, לדלקת בלבלב.

  - כמו כן, עצמות עלולות לגרום לסיבוכים רבים, החל מחסימות מעיים ועד לנזקים חמורים בהרבה, כגון קרעים בדופן הקיבה או בוושט בזמן הבליעה.

  - כלבים מגזע גדול עלולים לסבול מהיפוך קיבה, אם יאכלו כמויות גדולות וישחקו בחוץ, באותו זמן.

  אנא! השגיחו עליהם וכך תוכלו למנוע צרות מיותרות העלולות להוביל, במקרים קיצוניים גם למוות.

  אחרון חביב, זכרו שמזג האויר בחוץ מתחמם, ולעיתים אנו נוטים לשכוח את הכלבים ואת הצורך שלהם בשתיית מים. חשוב לדאוג לכלי מים מלא וזמין, בעיקר אם מבלים בחוץ לאורך כל היום, והכלב מתלווה לטיול ולפיקניק בחיק הטבע.

  מילה אחרונה, על שמירת הסביבה.
  מנסיון העבר , אנא מכם - את האשפה איספו לשקיות וקחו אתכם לפח אשפה קרוב. אל תשאירו שקיות תלויות על עצים או בצד השביל. סביר להניח שעד שעובדי רשות שמורות הטבע יגיעו לאספן, הן ייפתחו ע"י חיות בר סקרניות, יתפזרו לכל עבר, יזהמו את הסביבה ויזיקו גם לחיות עצמן.

  בברכת חג עצמאות שמח!

  ד"ר ידין.

   

  עבור לתוכן העמוד