מדי-וט קבלה

  פרידה מחבר אהוב

  כל אחד ואחת מאיתנו מכירים מישהו שחווה אובדן של בעל חיים אהוב, בין אם כלב ובין אם חתול.

  בסוף השבוע שעבר נאלצתי גם אני להגיד שלום ולהפרד מאוזי, כלב הלברדור שחי איתנו ב 14 שנה האחרונות ומת בשיבה טובה. קיבלנו אותו כגור שמנמן, יפהפה ושובב מאוד. אנו נזכרים בחיוך כיצד לעס את נעלי הספורט ורגלי הכורסאות, איך בצעירותו ניתר כמו עגל למשמע רכב של מישהו מוכר ואיך גדל והתבגר עם השנים, התרגל והסתגל בקלות ואהבה להרחבת המשפחה, וליווה אותנו בטיולים ובחופשות.

  יש לא מעט אנשים שלא מבינים עד כמה חווית הפרידה מלווה באבל אמיתי והרגשת אובדן, אבל לנו, חובבי בעלי החיים , הדברים ברורים. הרי מדובר בבעל חיים שליווה אותנו במשך שנים ארוכות, היה חבר ורע, וידיד אמת.

  קונארד לורנץ, מומחה בהתנהגות בעלי חיים, נהג לומר שאחד מהדברים האכזריים בחיים שעל פני האדמה, הינו שאורך חייו של כלב קצר מזה של האדם. לכן הפרידה כפויה עלינו , בני האדם, לעיתים יותר מפעם אחת..
  בעלי החיים דומים לנו בסך הכל. אנו אוהבים אותם, מטפחים ומשקיעים בהם, והם מצידם, מחזירים לנו אהבה ללא תנאי. אהבה שאינה תלויה בדבר, וזהו הייחוד הטמון במערכות היחסים של  בעלי חיים ובני האדם, לכל אורך השנים וההסטוריה.
  אובדן בעל חיים, כרוך בתהליך של אבל, כתגובה נורמלית ומוכרת לכל אובדן משמעותי שאנו עוברים במהלך חיינו. זהו אובדן של מי שהיה מקור לאהבה, ומי שגרם לנו, כבני אדם, להעניק ולדאוג לו. יש המוסיפים וטוענים שמדובר גם בקשר ייחודי של האדם לעולם הטבע, וברור שהשפעתו גדולה אף יותר, על ילדים שגדלו עם בעל החיים מילדותם.

  בעוד שמחוץ לגבולות הארץ, עניין מותה של חיית מחמד הפך למשמעותי ומפותח, בארץ , הדבר לא כך.  רק בשנים האחרונות צצו ,
  לשמחתי, בתי קברות לבעלי חיים וגם באלו, התפוסה כמעט מלאה. בחו"ל נוהגים לערוך טקסי קבורה, להקים מצבות, ולהקדיש שירים לזכרון בעל החיים וכמובן שגם עולם המכירות והשיווק מפותח מאוד. החל מספלים , דרך חולצות וכל מוצר אחר, עליו מוטבעת דמות בעל החיים. 

  אצל ילדים ניתן למלא במהרה את תחושת האובדן בעזרת ידיד חדש המעניק אהבה מן הרגע הראשון. לנו, המבוגרים, העניין קשה יותר.. 

  מאמר זה מוקדש לאוזי שלנו, שהיה מודל לבדיקות כאשר הייתי סטודנט לוטרינריה, אבל בעיקר - חבר אמיתי לאורך השנים, לי ולבני משפחתי. 

  עבור לתוכן העמוד