מדי-וט קבלה

  חיות עירומות

  אחת התלונות הנפוצות ביותר היא נשירת שיער . נכון שיש מספר דרכים לנסות ולצמצם את המטרד אך בסופו של יום בעלי החיים תמיד ישירו שיער באופן טבעי כחלק מתהליך רגיל של התחדשות שיער ובנושא זה אין הרבה מה לעשות.


  נשירת שיער זו הטרידה רבים ממגדלי בעלי החיים מאות שנים וחלקם אף נטו לנצל מומים מסוימים שהובילו לחוסר גידול שיער ופתחו זנים של כלבים וחתולים חסרי שיער לחלוטין. זנים אלו של כלבים וחתולים אינם נפוצים במיוחד בארצינו אך קיימים ועליהם בחרתי לכתוב הפעם. 


  בין הכלבים הזן הנפוץ הוא ה"סיני המצוייץ". מצוייץ מאחר וגופו עירום לחלוטין ועל ראשו מתנשאת ציצית קטנה . אלו שימשו לצייד של מזיקים על ספינות סחר סיניות וכך גם הגיעו למקומות שונים בעולם. כיום משמש כמובן כחיית מחמד והוא היחיד למעשה שמוכר על ידי מועדון הכלבנות האמריקאי.

   

  גזע נוסף ערום הוא ה"מקסיקני העירום". גזע זה הרבה יותר חזק ושרירי מהסיני המצוייץ . כלבים אלו באופן טבעי צימחוניים, תאמינו או לא, אבל ניתן להסב אותם לאכילת בשר בקלות. קיימים שלושה סוגים של זן זה, קטן, בינוני וגדול ומשקלם נע בין 4 ק"ג לקטן ו 30 ק"ג לגדול. מקורו של זן זה הוא מאבותיהם של האינדיאנים האצטקים אשר הביאו את כלב זה מאסיה לאזור מקסיקו. כלבים אלו שימשו להם כחיות שעשועים וגם כבקבוק חם בלילות הקרים. הם גם שימשו כמקור לבשר ולהעלאת קורבן לאלים. כיום, כמובן שגזע זה משמש רק כחיית שעשועים ומוכר גם בשמות אחרים כמו "קסולו".


  גזעי כלבים אחרים חסרי שיער הם ה" קלה " והכלב הפרואני העירום. למעשה כל הגזעים הללו מקורם תואם את הארצות בהם התיישבו הספרדים אשר שהעבירו את הגזע העירום ממקום למקום במסגרת נדודיהם בעולם ועל כן עיקר תפוצתם היא באמריקה הלטינית ובשכנותיה.    
                                                          

  בין החתולים קיים זן אחד בלבד של חתול חסר שיער ושמו ה"ספינקס". מקורו של חתול זה הוא בצפון אמריקה והוא למעשה מוטציה שנוצלה ובמשך כ 30 שנה נעשו הרבעות חוזרות של חתולים עירומים שונים עד שבסופו של דבר הצליחו להשביח את הגזע. גזע זה למעשה חזק מאוד מבחינה בריאותית וכמעט איננו סובל מבעיות גנטיות ואלו נחשבים לגזע נוח במיוחד.                                      

   

  גם בין חיות הפרא ישנם מינים חסרי שיער כאשר המוכרים ביניהם הם הפילים הקרנפים וההיפופוטם. כל אחד מבעלי חיים אלו מוצא את הדרך שלו לשמור על עורו מפגעי הטבע. הפיל והקרנף מתמרחים בבוץ אשר משמש להם כמגן בפני קרני השמש הצורבות וההיפופוטם שוהה רוב הזמן תחת המים וכך שומר על לחות עורו ובריאותו. יצורים קטנים יותר חסרי שיער גם קיימים כדוגמת החולד ואלו למעשה מוגנים מעצם היותם במחילות באדמה וכך אינם סובלים מקור או שמש וכו‘. 


  חיות המחמד שלנו מאידך כן חשופות לגורמי הטבע השונים ועל כן בעלי כלבים וחתולים עירומים רצוי שיתנו תשומת לב מיוחדת לטיפול בעור הכלב או החתול. יש לשמור על לחות העור ולמנוע ממנו התייבשות מיותרת, זאת ניתן לעשות על ידי קרם לחות מאותו הסוג בו אנו משתמשים או אפילו על ידי שמנים מסוגים שונים. בנוסף מאחר ואין לגזעים אלו פרווה המגנה בפני השמש יש למרוח אותם בקרם הגנה טרם יציאה לטיול ביום קיץ חם וכמובן לעטפם במעיל ביום חורף סגרירי. 


  אז כפי שאתם מבינים אומנם אין שיער אך ללא ספק בעלי חיים אלו דורשים תשומת לב לא מעטה בעיקר בשל עורם החשוף. שלא לדבר על כך שהמראה והתחושה שונים לחלוטין ויש אלו שאפילו נרתעים קלות מכך.                              

   

  עבור לתוכן העמוד