מדי-וט קבלה

  פצעי נשיכה

  בעונת הייחום אחת הבעיות הנפוצות ביותר בהן אנו ניתקלים אלו פצעי נשיכה או זיהומים מישניים כתוצאה מנשיכות. הסיבה להופעה של בעייה זו דווקא בעונה זו היא כמובן קרבות הכלבים או החתולים המנסים להפגין נוכחות ולזכות בלב המיוחמת אשר ממתינה בשקט עד לגמר הקטטות.

  חיצונית פצעי נשיכה לא בהכרח נראים כדבר נורא ורבים מהם באים לידי ביטוי בפציעה קטנה עורית אך לרוב בזה לא נגמרת הפרשייה והנזק הפנימי עלול להיות רב ומשמעותי ביותר. כלבים בזמן קטטה לרוב נוהגים לאחוז ביריב ולטלטל את ראשם. הטילטול גורם להפרדות של רקמות ולחדירה עמוקה יותר של הניבים אשר במקביל קורעים את רקמת השריר. באזורים כמו בית חזה או בטן הנשיכה עלולה לחדור לחלל בית החזה או לחלל הבטן ולגרום לנזק פנימי שבבטן יכול להוביל לדימומים פנימיים ובבית חזה עלול לגרום לחדירת אויר לתוך חלל בית החזה ובכך למעשה להוביל לחנק עקב ביטול התת לחץ שמסייע בהתרחבות הריאות בזמן שאיפה.

  נשיכות גפיים, לרוב מעבר לנזק המקומי לא יגרמו לנזק שעלול לסכן את חיי הכלב אך יש לזכור שבכלבים קטנים נשיכות בגפיים על ידי כלב גדול יכולות בקלות להוביל לשברים, ובאופן כללי נשיכות בגפיים מאוד כואבות.

  מעבר לנזק הרקמתי הרב שנוצר בעקבות נשיכה הנזק המישני שנגרם עקב חדירת זיהומים חיידקיים מתחת לעור הוא רב ולא אחת במידה ולא מטופל יכול להתפשט מקומית ובמקרים מסויימים להוביל לאלח דם ואף למוות. אומנם מקרים אלו קיצוניים אך יש להתייחס אליהם במלוא הרצינות מאחר וזיהומים אלו ניתנים בקלות לטיפול במידה ומתייחסים אליהם כבר מההתחלה.

  בחתולים פצעי נשיכה לרוב אינם כוללים נזק רקמתי רב אך תמיד מסתיימים בזיהום. מי לא מכיר את נהמות החתולים המיוחמים בעונת היחום. לרוב נהמות אלו מסתיימות בצווחות אימים וכל חתול הולך לו לדרכו. בזמן הצווחות החתולים מכים אחד בשני בכפות רגלייהם ונושכים את כל הבא ליד. אקט זה מהיר מאוד ולרוב בסופו נראה שלא נגרם כל נזק אך למעשה בזמן שאלו חבטו זה בזה ציפורנייהם ושינייהם החדות כמחט חדרו את העור והשקיעו זיהום קטן. זיהום זה בתום כשלושה ימים נהפך לאבסס בעל משמעות המכיל בתוכו נוזל מוגלתי וכמובן שהחתול מרגיש חולה וחום גופו עולה. במקרה הטוב האבסס מוצא נטיב התקדמות ופורץ כלפי חוץ ומתנקז. אך ישנם מקרים בהם הוא פשוט ממשיך לגדול החתול איננו אוכל ולא שותה מצב גופו מדרדר ובמקרים מסויימים אף נגרם נזק למערכות נוספות בגוף בעקבות התפשטות הזיהום לכלל אברי הגוף. 

  המלצתי היא על מנת להמנע מהתמודדות שלא לצורך במקרים אלו ועל מנת לשמור על בריאות חיות המחמד אנא אל תאפשרו להן לצאת לבד לשוטט בעונת הייחום, האויר מלא פרומונים וסחורה יש בשפע חבל לריב עליה ולהסתבך בבעיות בריאותיות שאין בהן צורך.

  עבור לתוכן העמוד