מדי-וט קבלה

  הקרציה

  הגדל


  כמו הרבה דברים בחיים, גם מחזור החיים של הקרצייה מחולק לשלושה חלקים: זחל, נימפה ובוגר, והיא משתייכת לקבוצת הקרציות התלת פונדקאיות, כלומר, בכל אחד משלבי התפתחותה היא עולה על פונדקאי חדש. 

  טעות נפוצה היא לחשוב שיש מס‘ סוגים של קרציות כשלמעשה מדובר באותה קרצייה בשלבי התפתחות שונים. הגדולות ואפורות אלו למעשה קרציות נקבות אחרי ארוחת דם. לעומתן הקטנות והחומות הן קרציות ממין זכר שאינן מתנפחות בכלל ובדרך כלל נמצאות סמוך לנקבה.

  לעיתים ניתן למצוא הרבה קרציות קטנות מאוד, בגודל ראש סיכה, אפורות ועגלגלות. אלו הן הנימפות אחרי ארוחת דם. נימפות אלו יפלו מהכלב לכשיהיו שבעות, יתפתחו לקרצייה בוגרת ויעלו שוב על פונדקאי חדש.

  מניעת קרציות איננה חשובה רק מבחינה אסטטית אלא בעיקר מבחינה בריאותית. קרציית הכלב מסוגלת להעביר מס‘ מחלות והנפוצה שבהן היא קדחת קרציות. קדחת קרציות הינה מחלה קטלנית הנגרמת על ידי טפיל דם המועבר לגוף הפונדקאי בזמן ארוחת הדם של הקרצייה. בעל חיים חולה בדרך כלל סובל מחום גבוה, דכאון, עייפות, אנמיה, דיכוי מח עצם ובעיות קרישה. נגיעות קשה בקרציות עלולה אף לגרום בגורי כלבים וחתולים לאנמיה כתוצאה מאיבוד דם.

  גם בני אדם עלולים להדבק בקדחת קרציות או קדחת הבהרות בעקבות עקיצה של קרצייה. שתי מחלות אלו קלות לטיפול אך במידה ואינן מטופלות או מאובחנות מאוחר מדי הן עלולות להיות קטלניות, כפי שאירע למאיר אריאל ז"ל, לפני מספר שנים. למאמר על קדחת הקרציות, לחצו כאן.

  להבדיל מטיפול נגד פרעושים, הטיפול נגד קרציות הינו קל יחסית, ומרבית החומרים למניעת קרציות נמצאו יעילים. לטובת הטיפול ישנם חומרי הדברה בצורות שונות בין היתר מטבלים, אבקות, תרסיסים וקולרים. בכל אחד מחומרים אלו יש להשתמש לפי הוראות היצרן ובדחיפות התואמת את רמת הנגיעות או לחילופין השארתיות של החומר הפעיל. 

  המלצתי היא להשתמש בחומרים החדשים היום בשוק וזאת מאחר ולאלו יש את השארתיות הארוכה ביותר והם עדיין בטוחים גם לבעלי החיים.

  בין הקולרים המומלצים: קיל טיקס, פרוונטיק, סקליבור (יעיל גם נגד זבוב החול) ו- סרסטו. קולרים אלו פעילים לתקופה של 5-7 חודשים, ונמצאו יעילים למדיי. יש לזכור להוריד את הקולרים לפני רחצה, וכמו כן חלקם מדיפים ריח די חזק אשר עלול לא להיות נעים לבעלי הכלב. 

  בין הטיפות נגד קרציות יש מוצר שנחשב יעיל, והוא אדוונטיקס. יתרונו טמון בכך שהוא נטול ריח ואין חשש לבוא במגע עם הכלב לאחר שנספג. זאת להבדיל מהקולרים שמפרישים חומר פעיל כל הזמן ומגע איתם מחייב שטיפת ידיים טובה. יתרון נוסף של הטיפות הוא הגיל צעיר של הכלב בו ניתן להשתמש בחומרים אלו. חסרונם הוא שיש לשים חומרים אלו אחת ל 3 שבועות עד חודש והעלות הכללית יותר גבוהה משל קולר.

  המוצר החדש והיעיל ביותר הוא טבליה בשם ברבקטו. יעילותו הוכחה גם נגד קרציות וגם נגד פרעושים והוא פעיל לתקופה של 12 שבועות.

  בחתולים הטיפול נגד קרציות שונה ומתבסס בעיקרו על קולרים. הקולר המומלץ לדעתי הוא קולר בולפו. קולר זה ניתן להשיג בכל אחת מהחנויות לבעלי חיים. במידה ולא צלחה דרככם ניתן להשתמש בקולרים רגילים נגד פרעושים. אלו אמנם לא עושים כלום לפרעושים אך די יעילים נגד קרציות, זאת מאחר וקרציות בחתולים נוהגות לשבת בעיקר באזור הצוואר.
  ברבקטו קיים גם עבור חתולים, והמוצר מגיע בצורת טיפות spot on . כמו בכלבים, הוא יעיל למשך 12 שבועות ונחשב לבטוח ביותר.

  במקומות בהם רמת הנגיעות גבוהה במיוחד רצוי לבצע טיפול סביבתי בנוסף לטיפול בבעלי החיים. טיפול סביבתי ניתן לעשות בעזרת תרסיסים כדוגמת פולריס או טקטיק. אבקה גם יכולה לשמש בטיפול סביבתי ואותה יש לפזר באזור המרבץ של הכלב. במידה ונעשה שימוש בריסוס עליכם לזכור שחומרים אלו רעילים לא רק לקרציות אלא גם לחיות המחמד ובני האדם ולכן, אנא אפשרו לכלב לחזור לאזור הריסוס רק לאחר שהתייבש לחלוטין. חתולים רגישים הרבה יותר לחומרים אלו ויש להרחיקם מאיזור הריסוס למספר ימים.

  עבור לתוכן העמוד