מדי-וט קבלה

  אדם או חיה

  השבוע תפסתי טרמפ, היעד לא משנה ונושא השיחה גם לא, בשלב זה או אחר רכב שנסע לידינו חתך למסלול בו נהגה הגברת וזו בתורה הרעיפה לעברו או עברה מחמאות כיד המלך. המוטיב העיקרי היה כמובן ההתנהגות החייתית של אותו נהג.

  המשכתי לשבת והשתדלתי להנות כמה שאפשר מהנסיעה אך לא יכולתי שלא לחשוב על ההשוואה בין אותו אדון לחיה, ובכלל מה יותר טוב אדם או חיה. נושא זה התערבב לו עם נושא המלחמה ובסיכומו לא הצלחתי להגיע למסקנה. 
  האמת היא שעוד לא פגשתי חיה שמצאה לנכון להתגייס ולהתקבץ במטרה לצאת למלחמה על חיה אחרת. נכון הוא שיש לא מעט חיות שמעדיפות לחיות בקבוצות, עדרים או להקות אך לא במטרה להעצים את כוחן אלא במטרה להעלות את סיכוי ההשרדות של הפרט כאשר יתקלו בבעל חיים טורף. לדוגמא להקת זברות מעצם היותה להקה מקשה על הלביאה כאשר זו יוצאת לטרף, ויתרה מזו כמות הפסים המתרוצצים לכל עבר רק מבלבלים אותה אף יותר. 
  פרט נוסף חשוב באורך חייהם הוא החופש המדהים ויכולתם ללכת לכל מקום אליו יחפצו ללא גבולות וללא מעצורים וכמובן בלי שאף להקה אחרת תמנע זאת מהם רק בשם הטריטוריה והאדמה, אף חיה לא מסמנת גבולותיה בגדרות ובטח לא במוקשים אלא בריח בלבד ולא במטרה למנוע כניסה של אחרים אלא רק כדי לקבוע נוכחות. במידה ויש בשפע יש לכולם ובמידה ואין, אין לכולם וכולם סובלים במידה שווה. אומנם טריטוריה חשובה וכל בעל חיים זקוק לה ודואג לסמנה בדרך זו או אחרת אך אף פעם לא יילחם למענה עד מוות והמטרה העיקרית מאחוריה היא לתחום לזכר המסמן טריטוריה אליה הוא מזמן נקבות לטובת רבייה והעברה של המאגר הגנטי אותו הוא נושא.  
  היבט נוסף הוא כמובן מה שעורר את כל האירועים אותם אנו חווים כעט והוא חטיפה. האם אי פעם שמעתם על חיה שתחטוף חיה אחרת. לעולם לא , לא למטרות מודיעין ולא למטרות מיקוח. פשוט אין בזה צורך, תחשבו על זה האם הדוב כאשר הוא רואה כלב חושב למה ההוא כלב או למה הוא נוהג כך או אחרת? לא הוא פשוט מקבל אותו כחלק מהעולם שסובב אותו, אולי ריחו יעורר מעט עיניין ומוטיבים התנהגותיים רצוי לדעת ולהכיר אך לא יותר מכך.  
  לאידיליה הזו כמובן יש את הצד האפל של חיות טרף אשר ניזונות מבשרן של חיות אחרות ומהוות איום על חייהן. אך אם נבחן מקרוב נלמד לדעת כי חיות אינן טורפות לשם ההנאה אלא על מנת לשרוד בלבד , אף נמר לא יטרוף אימפלה  כי פשוט בא לו או כי המטיף הראשי אמר לו לעשות כך ובטח אף אריה לא יהרוג כי מחכות לו 70 לביאות בתולות בגן העדן של האריות אלא פשוט כי הוא צריך אחרת הוא ימות. אין מה לעשות האבולוציה יצרה אותו כזה ועל כן עליו לאכול בשר. במידה ואלו שבעים הם ישארו אדישים לעדר אימפלות ואלו יוכלו להנות מהעשב הירוק ללא מפריע אפילו אם הוא מצוי 50 מטר ממקום מרבץ האריה. 
  אז בואו נסכם מה עדיף חיה או אדם לדעתי חיה ואמן וכולנו היינו לומדים מעט מהחיות איך להתנהג ואיך לחשוב ולקבל את העולם ולהנות ממנו. אף אחד מאיתנו לא חי לעד וחבל שאנו להבדיל מחיות מבזבזים את זמננו ברדיפה אחרי משהו שבסך הכל אין לו ערך קיומי בסיסי. יכול להיות שהסיבה העיקרית היא עודף אינטיליגנציה אבל אם זו מבטלת את החופש לחיות ולהנות ומנוטבת בדתות מסויימות לטובת הרס חורבן אולי היה כדי לוותר עליה בכלל. 

  אז תמשיכו להתנהג כמו חיות ושיהיה סוף שבוע טוב ושקט.
  עבור לתוכן העמוד