מדי-וט קבלה

  מחלבה רובוטית

  במסגרת לימודי למדנו רבות על משק החלב, הפרה, תכונותיה, וסגולותיה, אפילו גוייסנו לשבוע חליבה במסגרתו היינו צריכים לקום השכם בבוקר ולחלוב את הפרות ששימשו את האוניברסיטה. מאז כנראה כבר חלו התפתחויות רבות וישראל כאחת מהמדינות שנמצאת בין המקומות הראשונים בכל הקשור למשק החלב מתקדמת טכנולוגית וצועדת בראש.
  הגדל

  השבוע יצא לי להכיר לראשונה את הרפת הרובוטית ואני חייב לציין שהתרשמתי רבות וחשבתי שיהיה נחמד לחלוק את רשמי אתכם.  בעבר הרפתן עבד מאוד קשה והיה חולב פרה פרה ללא שום עזרה טכנולוגית מיוחדת. מכיוון שעבודה זו דרשה הרבה שעות והרבה ידיים עובדות, הרפתות לא יכלו להכיל מספר רב של פרות והחקלאות הייתה מבוססת על הרבה רפתות קטנות של פרות בודדות. עם השנים הטכנולוגיה הלכה והתפתחה, בתחילה מכונת חליבה נגררת ויותר מאוחר מכוני חליבה שאפשרו חליבה של מספר רב יותר של פרות בבת אחת, אך עדיין דרשו הרבה ידיים עובדות. 
  כיום ,אומנם במשקים בודדים, כבר ניתן לראות ולבקר ברפתות רובוטיות. הרפת הרובוטית עובדת ללא הפסקה ולמעשה עושה את כל החליבה ללא עזרת אדם בכלל. הפרות שעברו עם השנים השבחה גנטית במטרה שיהיו יצרניות חלב טובות באות מיוזמתן לרובוט לטובת חליבה כל פעם שכמות החלב בעטין הצטברה וגורמת ללחץ מיותר. לרוב מדובר בשלוש פעמים ביום. הרובוט מאפשר לפרות להיכנס אחת אחת ומבצע דבר ראשון שטיפה לעטינים, לאחר מכן הוא מצמיד את פטמות השאיבה לכל אחת מפטמות העטין, ארבע במספר, ושואב את החלב לתוך מיכל איסוף. טרם הגעת החלב למיכל הוא עובר בדיקה על ידי הרובוט ובמידה ונמצא לא תקין בשל צבע לא אחיד או בעיה אחת הוא מועבר לתוך מיכל נפרד המיועד להשלכה. בסיום החליבה הרובוט מתנתק מהעטין ושוטף את הפטמות בפולידין. הכל נשמע מאוד פשוט אך מבוסס על טכנולוגיה מאוד מפותחת. לכשנסתיימה החליבה הרובוט מוביל את הפרה לרחבה נפרדת ומאפשר לפרה נוספת להיכנס. במידה והחלב של הפרה שעברה חליבה איננו תקין הפרה מועברת לרחבה שונה לשם בדיקה. 
  הפרות שממתינות לחליבה עומדות בסדר מופתי ומחכות כל אחת לתורה. בין לבין הן יכולות לעבור מתחת למברשת שמעניקה להן מסאג‘ מענג בזמן שהן מחכות.
  גם תהליך הניקוי של הרפת נעשה באופן אוטומטי על ידי מגב ענק שיוצא לניקוי הרחבה אחת לכמה שעות. 
  סיכומו של עיניין מדובר בחסכון אדיר של ידיים עובדות, ורפת נקייה ויפה להפליא ששווה ביקור. 
   

  אגב כיום לא רק החליבה אוטומטית. גם איסוף נתונים על פעילות הפרה הוא ממוחשב ומבוסס על גלאי אותו מצמידים לרגל הפרה, מכשיר זה סופר את צעדי הפרה וכך עוזר לבדוק האם הפרה דורשת ואז מס‘ הצעדים שלה ביום רב יותר מהרגיל או אם היא חולה ואז מספר צעדיה פחות מהרגיל. 

  פעם אחרת אני אספר לכם על הפרה עצמה שהיא עולם מופלא בפני עצמו.

  עבור לתוכן העמוד