ציפמנק

  צרצרים

  כאשר החורף עומד להסתיים, ולמרות מזג האורי הסוער שתוקף מפעם לפעם , הטמפרטורות הולכות ומטפסות ועונה זו הופכת להיות אידיאלית , בין השאר, לבקיעת ביצי הצרצרים.
  הגדל

  הצרצר הוא אחד החרקים היותר נפוצים ומוכרים, בעיקר בשל הצירצור החזק שהוא יודע להפיק. בעולם מוכרים כ 900 סוגי צרצרים אך בארצנו מוכרים רק שניים- צרצר השדה וצרצר הבית.   באביב בוקעות נימפות קטנות מביצים שהנקבה הטילה בקרקע. הנימפה דומה מאוד לבוגר אך שונה ממנו בגודל ובכך שהיא חסרה כנפיים. הן ניזונות מעשבים ומארי צימחייה. בתום 90 יום הנימפות הופכות לבוגרות ומצטרפות למחזור הרבייה של הבוגרים המלווה בצירצורים אין סופיים לתוך הלילה.

  לצרצר הבוגר מבנה גוף מגושם וגלילי, ראשו מעוגל ונושא זוג מחושים ארוכים ודקים שאורכם זהה לאורך גופו. לצרצר זוג עיניים מורכבות אך כושר הראייה שלו די נמוך למען האמת, ומבוסס בעיקרו על זיהוי צלליות ותנועה. בפלג גופם האחורי הצרצרים מצויידים בזוג תוספתנים, ולנקבה , להבדיל מהזכר, יש צינור הטלה ארוך ודמוי כידון.

  לצרצרים שלוש צורות תנועה: הליכה, קפחצה ותעופה. ההליכה מתבצעת באמצעות שלוש זוגות רגליים, הקפיצה עלידי זוג רגליו האחוריות כאשר אלו מתיישרות באופן פתאומי, והתעופה מגושמת מעט ומיועדת להאריך את טווח הקפיצה של הצרצר.

  את הצירצור החזק המאפיין חרק זה עושה הזכר בלבד, שמייצר אותו על ידי חיכוך כנפי החפייה זו בזו . על הכנף השמאלית ישנו עורק כיטני בולט ועל הימני צלע משוננת, כאשר הן משתפשפות זו בזו נוצר הצליל המוכר. מטרות הצירצור , כמו בכל שאר עולם החי, הן להזהיר זכרים אחרים , לסמן טריטוריה וכמובן לחזר.

  כפי שנכתב בהתחלה פעילות הצרצר מוגבלת לאביב, לקיץ ולסתיו, וכמובן לשעות הלילה . ביום נוהגים הצרצרים להסתתר במחילות שהם חופרים או תחת עצמים כמו עלים גדולים או פסולת.

  למי מביניכם שסובל מלילות ללא שינה בגלל צרצר טורדני שחדר בטעות הביתה, עצתי היא שאם אזור מגוריכם עשיר בחרקים אלו, פשוט לאטום חריצים מיותרים בבית על מנת למנוע אזורי מסתור. נוסף על כך , ניתן לרסס מחוץ לבית בחומרי הדברה נגד חרקים. ריסוס ביתילרוב איננו יעיל ולא ימנע את צעדיו של הצרצר הטורדני שחודר לבית מתי שמתחשק לו.

  לילות שקטים לכולכם. 

  עבור לתוכן העמוד