סקרוטום

  שפעת העופות

  שבוע שעבר אחרי תקופה ארוכה מאוד שכל העולם מדבר על שפעת העופות ,גם אצלינו, בארצינו הקטנטונת אובחנה המחלה. אז קצת פרטים, שבוע שעבר למעשה ביום חמישי ה16 לחודש אובחנה המחלה לראשונה בקיבוצים עין השלושה וחולית באזור הנגב המערבי.

  הנגיף שבודד הוא נגיף שפעת העופות או כפי שמתואר מדעית H5N1 . מאז שאובחנה המחלה בשני ישובים אלו כבר עלה החשד להמצאותה של המחלה בישובים נוספים וזאת למרות ממאמצי הבידוד והטיפול של משרד החקלאות והשירותים הוטרינריים.

  כמובן שמחלה זו מעלה הרבה מאוד שאלות ועל רובן או על הנפוצות יותר אני אשתדל לענות במאמר קצר זה. שפעת העופות היא מחלה ויראלית , במילים אחרות נגיפית, הנשאת על ידי עופות בר וגורמת לתמותה או תחלואה קשה בקרב עופות מבוייתים הקשורים לתעשיית המזון. מקור המחלה ודרך הגעתה היא על ידי עופות נודדים. עופות מאז ומתמיד חלו במחלת שפעת אך המבדיל זן זה מאחרים הוא היכולת שלו להדביק בני אדם ולגרום למחלה קשה מאוד ובמקרים מסויימים אף למוות ומשום כך החשש הגדול. אחד המאפיינים של נגיף השפעת הוא יכולתו לעבור שינויים אשר עלולים להוביל לכך שההדבקה לא תהיה רק בין עופות לאדם אלא גם מאדם לאדם. דרך ההדבקה של עופות היא על ידי מגע ישיר עם הפרשות גוף כמו נזלת רוק וצואה. בחלק מהמקרים הנגיף יכול להנשא למרחקים קצרים בטיפות ספריי עם הרוח. בני אדם שנדבקו במחלה לרוב היו אלו שבאו במגע ישיר עם ההפרשות הללו ולכן לרוב מדובר בלולנים או אנשים אחרים העוסקים בתעשייה זו. התסמינים הראשונים מאוד דומים לשפעת הרגילה וכוללים חום גבוה, חולשה וקשיי נשימה.

  ומה עם העופות שאנו אוכלים בבית? ובכן אין ממש סיבה לדאגה ,כל מוצרי המזון עוברים בדיקה דקדקנית כל עוד מקורם מבתי עסק מורשים וזאת ניתן לראות על האריזות. כמו כן עלינו לזכור שהנגיף איננו עמיד כלל לחימום ולכן בישול בטמפ‘ העולה על 70 מעלות מובילה למותו של הנגיף. עד היום לא תוארו מקרים של הדבקות כתוצאה מאכילה של מוצרי עוף בכל העולם ולכן אין סיבה לדאגה של ממש.

  אלו ביניכם אשר דואגים לבעלי כנף אותם אתם מחזיקים בבית כחיות מחמד שימו לב: הדרך להדבקות היא על ידי מגע ישיר עם הפרשות ולכן במידה ואתם באים במגע עם עופות אחרים ודאו כי אתם שוטפים עצמכם היטב לפני מגע עם הציפורים בבעלותכם. כמו כן במידה ואתם מחזיקים כלובים מחוץ לבית רצוי שהכלובים יהיו מקורים בגג ומרושתים על מנת למנוע שוטטות . במידה וחס וחלילה התעוררה לפתע תמותה בין הציפורים שאתם מחזיקים ברשותכם והסיבה איננה ידועה רצוי לפנות לוטרינר המטפל ולשאול בעצתו. בעלי חיים אחרים כדוגמת כלבים חתולים ומכרסמים למיניהם אינם שייכים לקבוצת סיכון ואין שום סיבה להתנהג בצורה שונה מהרגיל

  לגבי ביקור בפינות חי כרגע אין שום אזהרה של ממש ובכל מקרה פינות חי שאינן ממוקמות באזורים נגועים אין שום מניעה מלבקר אותן ולהנות.

  אחת הדרכים הנפוצות למנוע מחלות ויראליות היא על ידי חיסון כפי שמידי שנה רבים מתחסנים כנגד מחלת השפעת. אומנם חיסון זה יעיל אך לא נגד זן זה אלא נגד הזנים האחרים של שפעת המוכרים כדוגמת H1N1 ו H1N2. לצערינו עד עצם יום זה לא פותח חיסון כנגד המחלה למרות ניסיונות רבים לפתח אותו וכמה שיותר מהר.

  לסיכום: אומנם שפעת העופות הגיע לארצנו אך אני ממש לא מוצא סיבה לדאגה, בטח לא בשלב זה. שימרו על כללי ההיגיינה הבסיסיים ואני בטוח שכולנו נעבור את ארוע זה בהצלחה.

  בתקווה שכל נבואות הזעם לא יתממשו.

  עבור לתוכן העמוד