סקרוטום

  פלמינגו

  הפלמינגו נחשב לעוף מיוחד, לא רק בגלל המראה המדהים והאלגנטי אלא גם בגלל צבע הנוצות שנוצר מאכילת קרוטנואידים (צבעים טבעיים הנפוצים ברקמות של צמחים, אצות, חיידקים, פטריות ובעלי חיים). מראהו אופייני מאוד ומקורו יוצא דופן בצורתו. רגליו וצווארו ארוכים במיוחד, נוצותיו ורודות - לבנות ועוצמת הגוון הורוד מותנית בסוג המזון שאותו הוא אוכל ובטיבו.

  כאשר הוא פורש כנפיו מתגלות הסוככות (נוצות האחראיות על תעופה) השחורות. הניגוד נתן לעוף את שמו - "להבה יוקדת" בפורטוגזית. הוא מגיע לבגרות בגיל שלוש, ואז מקבל את הצבע האדום בכנפיו, כשעד אז הוא מסתפק בצבעים חומים שחורים. הזכר מעט גדול מהנקבה ומשקלו כ-שלושה וחצי קילו, קילו יותר מהנקבה.

  האיבר המייחד את הפלמינגו יותר מכל הוא המקור, וזאת בשל מראהו הכפוף ועוביו הרב. מבנה זה קשור ישירות באופן שבו הפלמינגו אוסף את מזונו, על ידי סינון. הוא משקיע את מקורו במים ובבוץ כאשר הוא מונח על חלקו העליון ואז מושך את לשונו לאחר וכך יונק מים עם פרורי מזון דרך סדק דק בין שתי הלסתות. לאחר מכן הוא סוגר את לסתותיו ודוחק את הלשון קדימה, והמים מסתננים דרך שיניים עדינות לאורך שפתי המקור והמזון נשאר בפיו. במשיכת הלשון הבאה אחורה נדחקים חלקי המזון לוושט ולקיבה. כדי להגדיל את כמות משיכת המזון בכל משיכה, בוחש הפלמינגו בבוצה ברגליו ומסנן את המים בתנועות מצד לצד.

  על פי רוב שוהה הפלמינגו במים מלוחים - באגמים, לגונות או ביצות. הוא ניזון בעיקר מסרטנים עמידים למים מלוחים מאוד. כמו כן הוא מסנן רכיכות , זחלי חרקים, אצות ואורגניזמים חד תאיים. בארץ ניתן לראות את הפלמינגו בעיקר בבריכות המלח בעתלית או באילת. בריכות אלו רדודות ומכילות מזון בשפע והפלמינגו מוצא בהן מנוח בנדודיו בדרכו לארצות חמות יותר.

  הפלמינגואים הם עופות חברותיים ומצטופפים לעיתים בלהקות המונות אלפי פרטים. מקום קינונם הוא במים  רדודים על תשתית של בוץ. הנקבה מטילה ביצה אחת בלבד, ולאחר בקיעתה ניזון הגוזל מנוזל אדום המופרש מהצפק של אימו.

  מסלול הנדידה של הפלמינגו אינו קבוע ומושפע מהתנאים האקלימיים, לצערנו, היקף אוכלוסייתו מוגבל עקב הדרישות המיוחדות למחייתו ולמציאת מזון. נוסף על כך , הפלמינגו ניצוד באלפים ועל כן נמצא תחת פיקוח צמוד של הרשות לשמירת הטבע.

  אגב, בתקופה הרומית נחשבה לשון הפלמינגו למעדן על שולחנות האצילים. אז מי שרוצה להינות מיופיו ומאצילותו אני ממליץ לו ללכת בעונה המתאימה ולהתבונן בו בבריכות במלח בעתלית.

  עבור לתוכן העמוד