סקרוטום

  אדום החזה

  אדום החזה היא ציפור חמודה נוספת החורפת בארצנו והמוכרת לכולם. מדובר בציפור חומה גוצה ועגלגלה, בעלת פנים וחזה בצבע כתום-אדום ובגוון חלודה המצדיקים את שמה. במין זה של ציפורים אין הבדלים בין זכר לנקבה ובין מתבגר לבוגר. ומבחינת הניצוי כולם נראים אותו הדבר.

  שמה הלטיני של ציפור זו הוא Erithacus Rubecula שפרושו "הבודדת האדומה הקטנה", שם התואם את התנהגותה הטריטוריאלית. כשמגיעים הפרטים החורפים לכאן הם תוחמים את עצמם בטריטוריה ומגינים עליה במשך כל עונת החורף. ציפורים אלו נוטות להכריז על שטחן בעיקר בשעות הבוקר והערב תוך כדי עמידה במקום גבוה. הכרזה זו שונה מבחינה ווקאלית משירת האביב והיא זהה בין הזכר והנקבה.

  את יומן מבלות הציפורים בתוך נחלתן באיסוף מזון וכמובן תוך הפגנת נוכחות. אם נכנס פולש לא רצוי, הן רצות לקראתו ומבליטות את החזה האדום תוך קריאות חזקות. בחורף ציפורים אלו צוברות שומן ומשקלן עולה מ 15 גרם ל 20 גרם ואף יותר, ושומן זה משמש כמקור אנרגיה בזמן נדידת האביב חזרה לאזורי הקינון.

  שירתו של אדום החזה מהוללת ברחבי אירופה, בייחוד באנגליה, שם הוא נוהג לקנן, ויש אף מי שמשווה את שירתו לשירת הזמיר, בעונה זו גם הנקבות שרות ושירתן אינה נבדלת משירת הזכרים.

  תזונתו העיקרית של אדום החזה מבוססת על חרקים בדרגות התפתחות שונות, עכבישים שילשולים , זרעים , פירות ושיירי מזון של האדם. בכלל ציפורים אלו הסתגלו מצוין לאדם ותפוצתו.  להבדיל מהרבה מינים אחרים, אדום החזה אינו מצוי בסכנת הכחדה כלל ואוכלוסייתו אף גדלה ב-20 אחוז מאז שנות ה 80 של המאה הקודמת.

  בעונת הקינון הנקבה בונה את הקן בצורת ספל המורכב מעלים יבשים, צמוד לגזע עץ בתוך הסבך. הטלת הביצים מתרחשת בסוף חודש מרץ, בין ארבע לשש ביצים בהטלה שמסתיימת תוך 15 יום. לאחר שהביצים בוקעות שני בני הזוג מאכילים את הגוזלים.

  הצעירים יוצאים לעצמאות כעבור שלושה שבועות ומגיעים לבגרות מינית בגיל שנה. כמו נחליאלי, גם לאדום החזה שני מחזורי הטלה בשנה. תוחלת חייו של הבוגר איננה ארוכה במיוחד, כשמונה עשרה חודשים בלבד, וזאת עקב לחצים סביבתיים והעדר מזון.

  אדום החזה נחשב לציפור הלאומית של אנגליה והוא מקושר לפולקלור ולאגדות העם של הארץ הזו. סיפורים רבים מנסים להסביר את מקור סינורו האדום, ואחד מהם קשור בצליבתו של ישו שדמו דבק בחזהו של אדום החזה . נכון שציפור זו קשה מעט לאיתור , אבל אני בטוח שעם מעט מאמץ ורצון , תצליחו להבחין בה.

  עבור לתוכן העמוד