סקרוטום

  התנשמת

  מבין העופות הדורסים הליליים התנשמת היא היפה מכולן וגם המועילה מכל. היא משתייכת למשפחת התינשמתיים ותפוצתה רחבה בארץ ובעולם, בעיקר במקומות יישוב, קרוב לבורות מים וליד אסמים.

  סימן ההיכר של התנשמת הוא פניה העגולים דמויי הלב המעוטרים בזר נוצות, צבעה לבן צהבהב ואורכה כ-34 ס"מ. מבנה גופה , כנפיה, נוצותיה, עיניה ואוזניה מושלמים כל כך , שהיא למעשה מכונת טרף לילית ללא כל פגם ורבב.

  לתנשמת ראיה מרחבית, עיניה הגדולות ממוקמות בחזית פניה ומעניקות לה ראייה מרחבית למרות שהן עינן נעות בחוריהן. על כך היא מפצה בסיבוב ראש אופקי בזווית של 270 מעלות אחורנית וסיבוב אנכי בזווית של 160 מעלות . חוש השמיעה שלה מעולה ורגיש במיוחד לתדרים גבוהים, למשל ציוצים ורשרושים שמשמיעים יונקים קטנים. אוזניה אינן סימטריות , פתח האוזן השמאלית גבוה מעט מפתח האוזן הימנית, כך למעשה יש לתנשמת היכולת למקם את הטרף במרחב מבלי להבחין בו כלל. נוסף על כך, זרי הנוצות סביב העיניים משמשים למיקוד גלי הקול אל עבר פתח האוזניים.

  כנפי התנשמות רחבות וארוכות, כ-90 ס"מ בקירוב. הנוצות על גבי הכנפיים מיוחדות וסדורות כעין מסרק בקצוות ועל כן מעופה חרישי. מזונה העיקרי הוא מכרסמים, ציפורים קטנות וחרקים. את טרפה היא בולעת בשלמותו, כמו רוב הטורפים הליליים, היא אינה מעכלת את העצמות ואת הנוצות או פרווה ומקיאה אותן מאוחר יותר כגוש אחד, צנפה שמו, הדומה במראהו להקאת גוש שיער על ידי חתולים. במשך היום התנשמת מסתתרת במקומות אפלים, לרוב יש לה מקום מנוחה קבוע במשך היום, שם היא יושבת מכונסת בעצמה, עיניה סגורות למחצה, ואם היא חשה בסכנה היא סומרת נוצותיה ונושפת, ומכאן שמה תנשמת.

  לרוב התנשמות חיות בזוגות והמקום המשמש להן מסתור במשך היום הופך גם למקום הקינון. התנשמת לא בונה קן אך במשך הזמן מצטברות במקום צנפות ושאריות מזון. תקופת החיזור והקינון היא כמובן באביב, הביצים מוטלות בהפרש של יומיים זו מזו והדגירה מתחילה מיד אחרי הטלת הביצה הראשונה. הגוזלים בוקעים לאחר שלושה שבועות והגוזל הראשון הוא בדרך כלל הגדול יותר. גוזל שמת במשך הקינון משמש מזון לאחיו. את הדגירה מבצעת הנקבה בלבד והזכר דואג להביא לה את מזונה בכל תקופה זו . כבר בגיל שבועיים אוכלים הגוזלים בכוחות עצמם ובגיל 55 יום הם פורחים מהקן.

  התנשמת אהובה במיוחד בשל היותה טורף לילה מדהים הדואג להדברה ביולוגית סביבתית מרשימה. התקנת תאי קינון רבים בקרבת שדות יכולה לשמש את התנשמת ולהוות פתרון לבעיית המכרסמים במקום שימוש ברעלים למיניהם שגורמים להרעלות משניות לאורך כל שרשרת המזון. את השיטה הזו מאמצים לא רק משקים למיניהם אלא גם מועצות מקומיות ואפילו עיריית תל אביב.

  עבור לתוכן העמוד