חתולים

  סיפורו של אוסקר החתול - אי ספיקת לב בחתולים

  אוסקר

  אוסקר, חתול מגזע הימלאיה בן שנתיים ותשעה חודשים, הופנה אלינו למדי- וט ממרפאה וטרינרית באזור הצפון בשל מצוקה נשימתית קשה. יומיים לפני הגעתו לבית החולים שלנו עבר אוסקר סירוס, והבעלים תיארו שאוסקר לא הצליח ממש להתאושש מההרדמה. בביקורת יום למחרת הניתוח במרפאה הווטרינרית המפנה קיבל אוסקר טיפול תומך בנוזלים, אך כיוון שמצבו הקליני החמיר הוא הופנה אלינו לצורך המשך אבחון וטיפול.

  אוסקר הגיע אלינו כשהוא נושם בקושי רב, ולכן היה צורך בטיפול והתערבות מידיים. כבר בקבלה זוהה מצבו החמור כדורש התערבות מהירה, והוא הוכנס ישר לחדר הבדיקה. למרות שהיו לקוחות אשר הגיעו לפניו, והמתינו לתורם, כולם הבינו את מידת דחיפות הטיפול והיו סבלניים.

  בבדיקה גופנית, מיד נראה היה כי אוסקר נושם מהר מאוד, כלומר, המצוקה הנשימתית של אוסקר היתה חמורה מאוד, ובנוסף, הוא היה חלש והריריות שלו היו חיוורות. בהקשבה לבית החזה שלו, ניתן היה לשמוע קולות של נוזלים בתוך הריאות, קולות הנשמעים כמו פצפוצים, המכונים בעגה המקצועית crackles. אוסקר הועבר ישר לחדר הרנטגן, בו עבר צילומי בית חזה. צילומי הרנטגן גילו כי אוסקר סובל מבצקת ריאות חריפה ומנוזל חופשי בחלל בית החזה, אשר מקשה על הריאות להתמלא באוויר. אוסקר קיבל זריקת הרגעה ומשתנים והועלה לכלוב חמצן, וכל זאת על-מנת להקל עליו את המצוקה הנשימתית הקשה. לאחר כרבע שעה, כאשר נראה היה כי נשימתו של אוסקר היתה מעט רגועה יותר, נוקז הנוזל החופשי מחלל בית החזה שלו באמצעות פרפרית. כמות של כ-50 מ״ל נוזל נשאבה ועברה אנליזה, והנוזל אופיין כנוזל בעל ריכוז חלבון נמוך ובעל כמות תאים מועטה.

  לאחר שהסתיימו הבדיקות הראשוניות האלה, ניתן כבר היה להגיע לאבחנה שאוסקר, למרות היותו חתול צעיר, שלא הראה בעבר סימני מחלה, סובל מאי ספיקת לב אשר גרמה הן לבצקת הריאות והן להצטברות הנוזל החופשי מסביב לריאות בחלל בית החזה. אוסקר אושפז בכלוב חמצן וקיבל משתנים ותרופות שעוזרות לכיווציות הלב. במהלך האשפוז היה שיפור הדרגתי במצבו. בתחילה ירד קצב הנשימה המהיר, שהעיד על מצוקה נשימתית, ובהמשך, חזר אוסקר לאכול ולהתלטף. לאחר 24 שעות הצליח אוסקר להיגמל מהחמצן שכה היה זקוק לו, ושוחרר הביתה לאחר יומיים נוספים באשפוז. 

  עד עתה, אוסקר, היה חתול בריא מבחינת הבעלים, שלא הייתה לו אוושה בלב, והוא לא הראה כל סימני מחלת לב, ולכן, הווטרינר המנתח במרפאה המפנה לא יכול היה לדעת שהוא סובל ממחלת לב קלה, שלא הראתה סימנים קליניים ביומיום של אוסקר. בעלי חיים עם מחלות לב נמצאים בסיכון גבוה יותר בהרדמה מכיוון שללב שלהם קשה יותר להתמודד עם שינויי לחץ הדם ועם תרופות ההרדמה, שלרוב מורידות את קצב הלב. כאשר ידוע מראש שבעל החיים סובל ממחלת לב, ההרדמה מתבצעת עם תרופות מתאימות וגם קצב הנוזלים מותאם. מתן נוזלים לבעל חיים עם מחלת לב מסכן את בעל החיים בשל הקושי של הלב להתמודד עם נפח נוזל גדול בתוך כלי הדם. אוסקר פיתח אי ספיקת לב בעקבות ההרדמה ומתן הנוזלים.

  לשמחתנו, אוסקר השתחרר מבית החולים שלנו כשהוא במצב יציב ומרגיש טוב, נושם רגוע, אוכל בתיאבון, ועם טיפול תרופתי למניעת הישנות הבעיה. כאשר מאובחנת מחלת לב יש לתת טיפול תרופתי במהלך כל החיים על-מנת למנוע חזרתיות של אי ספיקת לב ובצקת ריאות אשר מסכנות את חיי בעל החיים. 

  בנוסף, אוסקר קיבל הפניה לקרדיולוג על-מנת לאבחן את מחלת הלב הספציפית ממנה הוא סובל, וכך יהיה ניתן להתאים עבורו את הטיפול התרופתי המיטבי.

  שמחנו מאוד לקבל את מכתב התודה המרגש מהבעלים המקסימים של אוסקר, ואנחנו מאחלים לאוסקר שימשיך לעשות את מה שהוא הכי אוהב – להתלטף ולהתפנק.

  עבור לתוכן העמוד