חתולים

  האם חתולים באמת זקוקים לסוודר או צעיף בחורף? או אולי למגפיים?

  חתול בסוודר

  אין אחד שלא מכיר את כל תמונות החתולים והכלבים החמודים ברשת, ומי לא מכיר את תמונותיהם של חתולים עם סוודר, כובע צמר או צעיף?  או את חתול במגפיים? לא פעם גם אנו ״חוטאים״ ומעלים תמונות שלהם... אך האם זה באמת רצוי להלביש חתול באביזרים אלה בחורף?

  להערכתי, התשובה הקצרה היא לא, אך היות שאני נוהגת להעיד על עצמי שאני נמנית על ״בית הלל״, אודה שבמקרים מסוימים התשובה היא כן. והכוונה לא למגפיים כמובן... באופן טבעי, הטבע חנן את החתולים בפרווה נפלאה, המעניקה הגנה ושכבת בידוד נהדרת לקור וגם לחום. ולא רק לחתולים בעלי פרווה ארוכה, אלא גם לאלה בעלי הפרווה הקצרה יותר, אחרת איך היו שורדים את כל שנות האבולוציה? ואולי תתפלאו, אבל אפילו חתולים מגזע ספינקס, ככל הנראה, אינם זקוקים לסוודר או צעיף. 

  יותר מכך, להלביש חתול בסוודר, לחבוש לו כובע צמר או לעוטפו בצעיף, גם אם הדבר בא מאהבה ודאגה אמיתית, אינם דברים שהוא מורגל בהם, ואלה עלולים לגרום לו לקושי להתנייד ואף להכניסו לחרדה ולמצוקה, שהן, לכשעצמן, עלולות להסב לו נזק משני. אני יודעת בדיוק איך החתול שלי היה מתנהג לו הייתי מלבישה אותו בסוודר, או, יותר נכון, מנסה להלביש אותו בסוודר, או, גרוע מכך, מה היה חושב עלי...

  מבין אלה מכם המספרים או מגלחים את חתוליכם, חשוב לדאוג לא לספר אותם ממש לקראת החורף, אלא, לכל המאוחר, בסוף הקיץ, כך שעד החורף תצמח להם שכבת פרווה מספקת, שתסייע להם לשמור על חום גופם.  

  בדומה להתייחסות שלנו לתינוקות בנושא שמירת חום גוף, כך גם ההתייחסות שלנו לנושא זה בחתולים. כלומר, אנו המדד הטוב ביותר לכך: אם קר לנו, סביר שגם לחתול קר, ואם נעים לנו, סימן שגם החתול מרגיש בנעימים. למזלנו, בישראל, אין הרבה ימים בהם הטמפרטורה יורדת באופן קיצוני, ומרבית הבתים מחוממים, ובאותם ימים מעטים קרים במיוחד בחודשי החורף, רצוי להשאיר אמצעי חימום בטוח בבית במהלך הזמן בו אין אנו נמצאים בבית, בדומה להמלצה להשארת מזגן דולק בימים בהם עומס החום כבד בקיץ, על-מנת למנוע מכות חום בכלבים.

  אז לא רק שאין צורך להלבישם, תסמכו על החתולים שהם יודעים לדאוג לעצמם היטב. הם כמעט המציאו את הביטוי הזה. חתולים יודעים להתכרבל במיטה, להיכנס למדף הסוודרים בארון, לתפוס את המיטה החמה של הכלב ולהתנמנם בשמש חורפית המפציעה דרך חלון סגור. וחתולי הרחוב, הם בכלל אלופי ההמצאה והרעיון. אלה יודעים להיכנס מתחת למכסה המנוע, הקטנטנים ממש נדחפים לאגזוז, ובכלל, מוצאים את הדרך להתחמם מתחת לאוטו. לכן, תמיד, תמיד מומלץ בחורף, לפני שנכנסים לאוטו ומניעים, להקנות לכם הרגל לעשות סיבוב מסביב לאוטו ואף להציץ מלמטה. החתולים יעריכו את זה מאוד!

  וכמו שכבר רמזתי, קיימים מספר יוצאי מן הכלל למה שנכתב כאן, כי הרי אין כלל ללא יוצא מן הכלל: גורי חתלתולים או חתולים מבוגרים במיוחד לא תמיד יודעים לווסת את טמפרטורת גופם ביעילות. ולכן, להם יש לדאוג ולהתייחס בהתאם לצרכיהם. בנוסף, אנו מודעים לכך, שחתולים אחרי ניתוח, בו נדרש גילוח פרוותם בשטח נרחב, יכולים לסבול מקור, וגם לכך אנו מוצאים פתרונות מתאימים לכל חתול וחתול. גם אצלנו באשפוז אנו דואגים לחימום של חתולים במקרים נדרשים כמו בעלי חיים הסובלים מהיפותרמיה, מרביתם גורי חתלתולים קטנים, אך לא רק, או, לחילופין, בעלי חיים שעברו ניתוח, בו טמפרטורת הגוף יורדת בזמן ההרדמה. הפתרונות שלנו כוללים שמיכות מחממות, בקבוקי חימום, כריות חימום, מנורות חימום, עירוי מחומם, וכמובן ניטור קבוע ורציף של עצמת החימום והטמפרטורה. 

  התמונות שהעלינו הן באמת רק להדגמה, ורצינו להודות לג׳ורג׳י החתול הדוגמן המופלא והמושלם, שלא רק שהוא אחד מאלה שלא נכנס בכלל לחרדה, אלא אף שיתף פעולה עם המצלמה ועם הצלמת והסטייליסטית המוכשרת והפרטית שלו – ליז אלון שלנו, אחות וטרינרית, שאימצה את ג׳ורג׳י לפני מספר חדשים. תודו שהוא פשוט מעלף, ומספר אחד בחיפושים ברשת!

  עבור לתוכן העמוד