חתולים

  10 סימנים המעידים על חתול חולה - לגזור ולשמור !

  חתול בכיור
  עשרה סימנים העלולים להעיד על כך שחתולכם חולה:

  1. מתן שתן מחוץ לארגז החול

  בפעמים רבות מדובר בסימן מובהק לדלקות בדרכי השתן, אך יתכן ומדובר גם בתוצאה של מחלת כליות כרונית, או סוכרת. אלה, על-פי-רוב, ילוו בשתייה מרובה במקביל להשתנה מרובה. בנוסף, במצבים מסוימים, כאבי מפרקים עלולים אף הם למנוע מהחתול מלהיכנס לארגז החול ולגרום למתן שתן מחוץ לארגז החול.


  2. שינויים התנהגותיים

  שינויים באינטראקציה עם חיות אחרות או איתנו, בני האדם, עלולים להעיד על מחלה סמויה, פחד, דאגה או כאב ממנו הם סובלים.


  3. שינויים ברמת הפעילות

  ירידה ברמת הפעילות היא בדרך כלל סימן לחוסר נוחות והרגשה לא טובה. עליה ברמת הפעילות יכולה להיגרם בעקבות פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם).


  4. שינויים בהרגלי השינה

  אם החתול שלכם ישן יותר מהרגיל, ויש לזכור כי באופן תקין חתול בוגר יכול לבלות את זמנו בשינה של בין 16 ל 18 שעות ביממה, יתכן והדבר מעיד על מחלה סמויה.


  5. שינויים בצריכת מזון והרגלי שתייה

  ירידה בכמות האוכל עלולה להוות סימן למספר בעיות, החל ממצב חניכיים ושיניים גרוע ועד מחלות גידוליות. עליה בתיאבון עלולה להיגרם גם ממחלות אנדוקריניות כמו סוכרת או יתר פעילות של בלוטת התריס וגם מבעיות התנהגותיות אחרות.


  6. שינוי פתאומי במשקל (השמנה או אובדן משקל)

  שינוי בלתי מוסבר במשקל, בין אם זו השמנה ובין אם ירידה דרסטית, עלול להוות סימן לפעילות הורמונלית לא תקינה, או מחלות כרוניות אחרות. השמנה פתאומית עלולה גם להוביל לסוכרת, למחלות מפרקים ולבעיות נוספות.


  7. שינויים בפרווה

  קרחות, אובדן שיער, פרווה שומנית או דהויה, כל אלו עלולים להעיד על מחלה סמויה. חתולים לרוב אינם מתגרדים, אלא מתלקקים ליקוק יתר שעלול להעיד על נגיעות בפרעושים או בעיות עור.


  8. סימנים של עקה (סטרס)

  חתולים לחוצים ומתוחים עלולים להפגין גם סימני דכאון, נטייה להתחבא יותר, או להעביר את זמנם בסריקה מתמדת של האזור בו הם נמצאים (במקום לנמנם). סימנים אלה עלולים להעיד אף הם על מצב רפואי, כך שחשוב לשלול בעיה פיזיולוגית לפני שמטפלים בסימני הסטרס.


  9. שינויים בקול (ווקאליזציה)

  חתולים רבים מייללים יותר , או "מיאוואים" יותר, כשכואב להם או כשהם מודאגים. שינויים בקול עלול להעיד על דלקות או בעיות אחרות בבית הבליעה.


  10. ריח פה

  ריח רע מהפה מהווה סימן מקדים לבעיה כלשהי בפה, שכן מחקרים הוכיחו ש-70 אחוז מהחתולים סובלים ממחלות חניכיים כבר מגיל שלוש.


   

  המידע המופיע פה באדיבות:  

  Healthycatsforlife.com and Dr. Susan Little, DABVP   עבור לתוכן העמוד