חתולים

  דלקת בלבלב / פנקריאטיטיס

  אחת התופעות הנפוצות ביותר שבגללן בעלי חתולים מגיעים למרפאה היא שילשולים והקאות. לרוב זה נובע מדלקת מעיים שמקורה בשינויי תזונה או בסתם פסולת שהמשופם אכל בחוץ, מה שגורם לשיבושים במעי.

  עד כאן הכל פשוט וקל יחסית לטיפול. אך מה קורה כאשר ההקאות נגמות עקב דלקת באיברים אחרים הקשורים בצורה זו או אחרת למערכת העיכול, ובהם הלבלב. הלבלב הוא איבר בלוטי המפריש בזמן העיכול אינזימים שמטרתם לפרק את המזון עד לרמה מולקולרית הנספגת על ידי המעי. נוסף על כך הלבלב אחראי על הפרשת הורמונים שונים חלקם חשובים בוויסות סוכרים לדוגמא כמו אינסולין וחלקם אחראים לווסת את פעילות המעי ובקיבה בהתאם לרמת החומציות בחלקים שונים של המעי ובהתאם לסוג האוכל ומרכיביו. הלבלב ממוקם סמוך לקיבה מצד אחד וסמוך לחלק הראשון של המעי הקרוי הדאודנום מצד שני. האינזימים שהלבלב מייצר מופרשים למעי דרך צינור דקיק.

  הסיבות לדלקות בלבלב אינן חד משמעיות, בחלקן מעורבים זיהומים ויראליים כמו הרפס, חלקן נובעות מדלקות משולבות של דרכי המרה, ואפילו חלקן יכולות לנבוע מאכילה לא נכונה או עודף שומנים לדוגמא. בעת האירוע הסיבה לרוב אינה ברורה ולמעשה גם לא משנה לדרך הטיפול. לרוב אצל חתולים, להבדיל מכלבים, דלקות בלבלב אינן מאובחנות במדויק כי הסימנים הקליניים יכולים להיות קלים במיוחד. למרות זאת, ישנם מקרים בהם הדלקת חורגת מגבולות הלבלב ומשפיהע ישירות על הרקמה שסביבו. מקרים אלו קרויים דלקת לבלב נמקית, מחלה קשה ביותר שהסיכויים להחלים ממנה נמוכים ביותר. הסיבה לפרוגנוזה העגומה במקרים אלו טמונה בכך שאותם אינזימים המיועדים לעיכול , במקום להגיע לחלל המעי מגיעים לרקמה שעוטפת ולמעשה מתחיל תהליך של עיכול עצמיכואב מאוד, כמו שאתם יכולים לתאר. סימן של כאב יכול להיות בולט מאוד אך ללא ספק איננו נפוץ ולרוב הסובל מדלקת בלבלב יראה סימנים קליניים כדוגמת שילשול, הקאות, דכאון וחוסר תיאבון.

  מאחר וסימנים אלו מלווים כמעט כל דלקת במעי, האבחון לא פשוט ולרוב נדרשות בדיקות דם. ישנם מקרים בהם גם בדיקות דם אינן מספקות את כל האינפורמציה הדרושה ואז דרשות בדיקות נוספות כדוגמת אולטרסאונד, בדיקות ביוכימיות לנוזל מחלל הבטן או אפילו ביופסיות.

  הטיפול בדלקת מורכב בעיקרו מטיפול תומך הכולל טיפול בנוזלים וכיסוי אנטיביוטי נרחב, בנוסף בעל החיים רצוי שיקבל תרופות אשר מורידות את החומציות בקיבה ובמערכת העיכול וחומרים נוגדי בחילה ומעודדי תנועתיות במעי כדוגמת פראמין. במקרים בהם ידוע הגורם הראשוני יש לעשות כל הנדרש לסילוקו ומתן טיפול ספציפי כנגדו. אחד המרכיבים המועילים ביותר והחשובים ביותר בטיפול הוא מתן מנה של חומר הקרוי פלסמה. פלסמה זה למעשה הנוזל בו זפים תאי הדם השונים. נוזל זה מכיל מרכיבים חלבוניים חשובים אשר נוגדים את התהליך הדלקתי ומסייעים לבעל החיים להתגבר על המחלה. שאר נרכיבי היפול תואמים את הסימנים הקליניים אותם מדגים בעל החיים ומשתנים בין חתול לחתול.

  הדבר החשוב שעליכם לזכור הוא שדלקת בלבלב אינה פשוטה ועלולה לעיתים להמשך תקופה ארוכה, שלא לדבר על כך שהיא עלולה להוביל למותו של בעל החיים חרף כל המאמצים והטיפולים אשר ניתנים לו ועל כן הטיפול לרוב מייגע ולעיתים עלול להיות מתסכל.

   

  עבור לתוכן העמוד