מדי-וט

  בעיות עור

  הגדל

  כאשר מנסים לסווג באחוזים את הגורמים הנפוצים לרגישות יתר מגלים ש 90% מרגישויות היתר נובעות מפרעושים, 5% נוספים מקורם ברגישות למזון ו5% הנותרים יכולים לנבוע ממאות גורמים אלרגנים שונים ומגוונים כדוגמת נמלים שחורות, קרדית האבק וסוגי דשא שונים.

  המופע הקליני של רגישויות אלו משתנה ועלול להופיע בצורה חמורה ביותר עד כדי קרחות וריח רע מהגוף ולעיתים עשוי להופיע רק כליקוק טורדני בין אצבעות כף הרגל וניעור אוזניים או דלקות אוזניים חוזרות.

  דלקות עור יכולות להיות בעלות מופעים שונים ומגוונים. הנפוץ ביותר הוא מופע של פצעים קטנים באזורי גוף שונים אשר עשויים להיות מלווים בראש לבן ומלא מוגלה המזכיר את מראה החצ‘קון הטיפוסי. לעיתים דלקות העור יכולות להיות בעלות מופע שונה ושטחי הבא לידי ביטוי בהתקרחויות עגולות שמאופיינות בכותרת של עור מתקלף המכונה אפידרמל קולרט. מקרים אחרים עלולים להראות כשטפי דם במקומות שונים, מראה זה עשוי להיות מאוד מפחיד מכיוון ומראה זה דומה למחלות רבות אחרות הרבה יותר מסוכנות ובעייתיות. מעבר למופעים אלו יש עוד הרבה מופעים אחרים ומגוונים אך לרובם ככולם שותף אותו חיידק, סטפילוקוקוס אינטרמידיוס השוכן באורך קבע על העור.

  במידה ודלקות אלו אינן מטופלות הדלקת הולכת ומחריפה ועם הזמן המראה הולך ומשתנה. ככל שהעור סובל יותר זמן כך העור נוטה להגיב וזאת בדרכים שונות. לרוב העור יעבור תהליך של התעבות והשחרה. בנוסף עור חולה לאורך זמן יפריש סבום מבלוטות חלב המצויות על העור ואז כבר מתפתחת דלקת יותר חריפה אותה בדרך כלל נכנה סבוריאה. סבוריאה עשויה לבוא לידי ביטוי בשני סוגים של מופעים, האחד סבוריאה יבשה הבאה לידי ביטוי ביובש של העור וקשקשת והשנייה רטובה ובאה לידי ביטוי בשומניות יתר קשקשת וריח רע. כמובן שמעבר לחיידק כגורם הדלקת העיקרי ישנם גורמי דלקת אחרים אך אלו הרבה פחות נפוצים. בין הגורמים הנ"ל ניתן למצוא טפילי עור למיניהם כמו דמודקס וסקביאס או פיטריאתיים כמו שמרים.

  עד כאן סקירה קלה על דלקות עור. השאלה היא מה ניתן לעשות ואיך ניתן לשפר את איכות חיי בעלי החיים שחיים איתנו. הדרך הטובה לטפל בבעיה היא דבר ראשון אבחון של הגורם הראשוני ומניעתו. המלצותי הן: במידה וכלבכם או חתולכם מראה סימנים של חוסר נוחות בעור או מופע אשר מזכיר דלקת רצוי לקחתו לוטרינר לבדיקה ואבחון. בדיקה זו כוללת לרוב בדיקה פיזיקלית כללית ובדיקת עור מקיפה הכוללת מגרדי עור, משטחי מגע ובמידת הצורך ביופסיות. חשוב לזכור, יהיה האבחון אשר יהיה עליכם להיות מוכנים לטיפול ממושך העלול אפילו להמשך כל עונת הקיץ. לרוב הטיפולים מטרתם לפתור את הבעיה האקוטית ממנה סובל בעל החיים ועליהם תמיד להיות מלווים בטיפול שישמור על מצב עור בריא גם אחרי גמר הטיפול הראשוני.

  טיפולי התחזוקה והמניעה כוללים בראש ובראשונה טיפול נכון ועקבי נגד פרעושים, אם זכור לכם 90% מהכלבים אלרגיים בראש ובראשונה לפרעושים. כלבים מסוימים ידרשו החלפת תזונה למזון היפואלרגני ושטיפות חוזרות בשמפו רפואי שמטרתו לחטא את העור מחיידקים ושמרים ולהרגיע מעט את הרגשת הגירוד ממנה סובל בעל החיים.תדירות השטיפות תלויה באופן בו מגיב הכלב לטיפול, במידה ויש שיפור משמעותי והכלב מראה סימני נוחות אחרי השטיפה לפרק זמן ממשוך ייתכן שתדרש שטיפה רק אחת לשבועיים ואף יותר, אך לעיתים ישנם כלבים שכלכך סובלים מעור רגיש שזקוקים לשטיפה אפילו פעמיים בשבוע.

  עבור לתוכן העמוד