מדי-וט

  המתת חסד

  מתי הגיע המועד והאם אני עושה את הדבר הנכון? אחד הרגעים העצובים ביותר בגידול בעלי חיים הוא רגע הפרידה.

  לרוב רגעים אלו נובעים כתוצאה ממחלה כרונית זו או אחרת אשר מובילה לאובדן איכות חיים מצידו של בעל החיים, ועל כן לעיתים עלינו למנוע סבל מיותר מאותו בעל החיים ולהרדימו בשקט ובשלווה לה הוא ראוי אחרי שנות שותפות ארוכות.

  השאלה הנשאלת תמיד היא מתי ואיך? ובכן השאלה מתי היא מאוד סובייקטיבית ואין לה ממש מדדים שניתן על פיהם לקבוע את המועד. החשוב הוא לזכור כי מדובר באיכות החיים של בעל החיים ולא שלנו. לדוגמא חתול אומלל הסובל ממחלה זו או אחרת, בשלב זה או אחר עלול להגיע למצב בו איננו מסוגל לעמוד על רגליו, לגשת לארגז החול ולאוכל או אפילו ליילל בקול. מבחינתנו אדם שכך סובל עדיין יכול לקבל טיפול סיעודי תומך, לתקשר עם ילדיו ונכדיו, להנות מאהבתם ולשאוב מכך כח. לאומתו חתול במצב דומה מאבד את כל זהותו החתולית. הוא איננו יכול לרוץ אחרי משחק, לצוד עכבר או לשחק עם החתול של השכן. האם החתול אבד את איכות חייו? לטעמי כן וזהו מדד מתאים להחליט אם להרדים או לא. מאידך כלב שאבד תחושה ברגליו האחוריות ומשותק לחלוטין במידה ועדיין שמחת חייו קיימת יכול להתנייד עם עגלה ורבים מהם נהנים מאיכות חיים גבוה מאוד.

  סופו של דבר ההחלטה היא של בעלי הכלב או החתול ואינני יכול להתערב בכך רק לייעץ, כל אשר אני יכול לעשות הוא לתמוך ולהגיד שלכשמגיעים להחלטה ולידי ביצוע ביכולתנו לעשות זאת בצורה שלווה ועדינה שאיננה מסבה כאב לבעל החיים . לרוב מדובר בחומרי הרדמה רגילים המיועדים להרדמה לפני ניתוח ואלו פשוט ניתנים במינון גבוה הגורם לבעל החיים אחרי שנרדם באופן מלא כמו לניתוח להמשיך לדעוך עד אשר מרכז הלב ונשימה מפסיק לתפקד ובעל החיים פורש לעולם הבא בשקט ושלווה. 

  אני יודע שכתבה זו לא תעזור לאף אחד מכם להגיע להחלטה זו או אחרת וזו גם אינה מטרתה. אלא רק להאיר את עיניכם לעובדה שלכשתגיעו למועד, ואני באמת מקווה שלא בעתיד הקרוב, יש לשקול את הנושא בכובד בראש כאשר את איכות חיי הכלב או החתול יש לאמוד לפי אמות מידה כלביות וחתוליות ולא רק אמות מידה הומניות. אני בטוח כי כל אחד מכם יוכל לעשות החלטה שקולה ונכונה במשותף עם הוטרינר המטפל שיוכל לתת לכם תמונה רחבה יותר ומושכלת לגבי מצב הכלב או החתול.

  אחת השאלות הנפוצות לכשמגיעים לצערינו למועד היא מה יעשה עם בעל החיים לאחר מכן? התשובה לשאלה זו היא אחת משלוש. האחת היא פינוי עצמי על ידי הבעלים לקבורה במקום אליו אתם הייתם מעוניינים לחזור ולבקר ומעלה זכרונות משותפים לכם ולבעל החיים. האפשרות השניה היא פינוי לשריפה, פינוי זה נעשה על ידי חברה שעוסקת בדבר אך לא מדובר בפינוי שמאפשר שימור אפר אלא פינוי יחד עם פסולת רפואית אחרת. האפשרות השלישית היא פינוי לקבורה, כיום יש מספר בתי קברות לחיות האחד באזורנו וקרוי גל של מלאכים והוא מצוי בעין איילה והשני קרוי פט קברות והוא מצוי באזור תל מונד. בשני המקומות הקבורה היא מכובדת ולאחר מכן ממוקמת מצבה באזור הקבורה עם פרט וכיתוב כראות עיניכם. 

  אני מאחל לכם שלא תצטרכו להתמודד עם בעיות אלו בקרוב.

  עבור לתוכן העמוד