מדי-וט

  טיפול נגד פרעושים וקרציות

  החורף השנה הצליח להתל בנו שוב ושוב, ורובו, לצערינו, היה חסר גשמים, ועתה, אף‪ ‬הטמפרטורות עולות בטרם עת. לעומתנו, הפרעושים והקרציות מאושרים מתנאים נוחים אלו, ‬וכבר עכשיו אנו עדים לנגיעות קשה בפרעושים ובקרציות בקרב חיות המחמד.

  בשנים קודמות, המוצרים היעילים לטיפול בפרעושים היו האמפולות המוכרות, אותן מומלץ לטפטף אחת לארבעה שבועות, כדוגמת אדוונטג', אדוונטיקס, פרונטליין, ריוולושיין, ואדווקאט כשלכל אחד מהמוצרים התוויה מעט שונה. אמפולות אלו עדיין יעילות, אך עם השנים השארתיות שלהם הלכה ופחתה, וידידינו הפרעושים פיתחו עמידות חלקית הבאה לידי ביטוי בצורך בטיפולים תכופים יותר על מנת להשיג את המטרה הרצויה.

  קצת על החומרים המוכרים והוותיקים:

  אדוונטג׳ של חברת באייר, הוא מוצר בהתוויה נגד פרעושים, המכיל חומר הקרוי אימידקלופריד. חומר זה נמצא באמפולות אותן מרוקנים על צוואר הכלב או במספר מקומות לאורך הגב, והוא נספג ומתפזר באופן אחיד על פני כל הגוף. החומר הפעיל פוגע במערכת העצבים של הפרעוש ובכך למעשה קוטל אותו. לחומר זה אין כל השפעה נגד קרציות, ועל כן יש לשלבו עם חומר נוסף כדי לקבל הגנה מלאה גם נגד קרציות.

  חברת באייר הוציאה מוצר נוסף הקרוי אדוונטיקס, המכיל בנוסף לאימידקלופריד גם פרמטרין נגד קרציות. שילוב חומרים אלו די מוצלח, ונותן הגנה סבירה, אך לצערנו בסביבה בעלת נגיעות גבוהה בקרציות או פרעושים, בעל החיים עלול עדיין לסבול מטפילים אלו. מאידך, באזורים עירוניים בהם הנגיעות נמוכה יותר, מוצר זה יכול לתת מענה טוב כנגד פרעושים וקרציות יחד. חסרון נוסף של מוצר זה הינו שהוא אסור לשימוש בחתולים מאחר ופרמטרין רעיל לחתולים ועלול לגרום למוות.  אדווקאט הוא תכשיר נוסף של חברת באייר המגיע אף הוא כטיפות. התכשיר מכיל שני חומרים פעילים: האחד הוא אימידקלופריד (הנמצא גם באדוונטג׳ ובאדוונטיקס) והשני הוא מוקסידקטין, הפועלים אף הם על מערכת העצבים של חרקים וטפילים. השילוב של שני חומרים אלה מאפשר קטילה של פרעושים בוגרים וזחלי פרעושים באמצעות אימידקלופריד, ואילו המוקסידקטין נספג דרך העור, חודר למחזור הדם, וקוטל טפילים נוספים, ביניהם גם תולעים עגולות, תולעי קרס, תולעת הפארק, תולעי ריאה ואקריות. גם באדווקאט יש להשתמש אחת לחודש כטיפול נגד פרעושים. אם כי התכשיר אינו מותווה לטיפול מונע בתולעת הפארק, מחקרים הוכיחו יעילות גם נגד תולעת הפארק.


  מוצר מוכר וותיק נוסף הוא הפרונטליין של חברת מריאל, אשר להבדיל מהמוצרים הקודמים מגיע בנוסף לאמפולות גם כתרסיס, ועל כן יכול לשמש כפתרון טוב לגורים צעירים מאוד. פרונטליין מכיל את החומר הפעיל פיפרוניל כנגד פרעושים וקרציות. גם חומר זה פוגע במערכת העצבים של הפרעוש ובכך למעשה קוטל אותו. גם בחומר זה יש להשתמש אחת לחודש, ולעיתים גם בתדירות גבוהה יותר, תלוי ברמת הנגיעות.

  חברת מריאל שיפרה  את המוצר, והוציאה לשוק את פרונטליין פלוס. בנוסף לפיפרוניל, מוצר זה מכיל גם מרכיב בשם
  ‪(S)-methoprene‬. חומר זה פועל כמעכב גדילה ופוגע בהתפתחות ביצים וזחלים של פרעושים. שילוב של שני חומרים אלו כמובן משפר את המוצר ונותן גם הגנה סביבתית טובה. יש לזכור שפרונטליין ופרונטליין פלוס יעילים בעיקר נגד פרעושים. קרציות פחות מושפעות ממנו, ועל כן גם הוא דורש תוספת של חומר אחר כנגד הקרציות.   

  מוצר נוסף המוכר מספר שנים, אף הוא מגיע כאמפולה, הוא הריוולושיין של חברת זואטיס. החומר הפעיל הוא selamectin, ואף הוא גורם לפגיעה במערכת העצבים של הפרעוש. בנוסף להתוויה של הריוולושיין בקטילה של פרעושים בוגרים, ובמניעת בקיעה של ביצי פרעושים, הוא גם יעיל בטיפול בתולעים עגולות ותולעי קרס, ואף באקריות אוזניים. גם במוצר זה יש להשתמש אחת לחודש.

  כאמור, מוצרים אלו מצויים בשוק מספר שנים, ולכן הפרעושים פיתחו להם עמידות יחסית. כתוצאה מכך, יש לטפל בחיית המחמד בתדירות גבוהה יותר, אפילו אחת ל-3 שבועות, על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.  יש לשים לב, כי למרות שקיימים מספר תכשירים להם טווח טיפול נגד תולעים, הרי שאף אחד מהם אינו מטפל בתולעים שטוחות, המהוות את הנגיעות הגבוהה ביותר מבין טפילי המעיים, והן אלו המועברות על ידי הפרעושים, כך שתכשירים אלו אינם מהווים תחליף לטיפול נגד תולעים שאנו מקפידים לתת במרפאה כחלק מהרפואה המונעת.

  לגבי טיפול בקרציות, הטיפול היעיל ביותר בנגיעות גבוהה, הוא שימוש בקולר נגד קרציות. כיום מצויים מספר קולרים יעילים נגד קרציות כגון קולר קילטיקס של חברת באייר, המכיל פרופוקסור ופלומטרין. שני חומרים אלו משתחררים באופן איטי מהקולר וגורמים למות הקרציה ולדחייה של קרציות נוספות. הקולר יעיל לפרק זמן של 5-7 חודשים ועל כן נחשב לפתרון יעיל לכל חודשי הקיץ. חסרונו הוא בריח הנידף ממנו בתחילת השימוש, והעובדה שיש לשטוף ידיים לאחר מגע בו על מנת לא לגרום להרעלה עצמית, בעיקר כאשר מדובר בילדים. חסרון נוסף של הקולר הוא הצורך להוריד אותו לפני רחצה על מנת לא להוריד מיעילותו במגע עם מים.  
בחתולים בעיית הקרציות הרבה פחות חמורה, אך במידה והיא קיימת ניתן להשתמש בקולר הקרוי בולפו. קולר זה, להבדיל מהקולרים האחרים, איננו רעיל לחתולים וללא ספק יעיל.  כבר בסוף הקיץ שעבר נכנסו לשוק שני מוצרים חדשים ויעילים מאוד בצורה של טבליות לעיסה בעלות טעימות גבוהה:
  המוצר הראשון הוא ברבקטו. מוצר מאוד יעיל לפרק זמן של 12 שבועות. כלומר, טבליה אחת שקולה לשלושה חודשי טיפול ב 3 אמפולות. ברבקטו מגיע בחבילות של כדורים בודדים, והוא נראה למעשה כחטיף ומיועד לכלבים ונמצא יעיל בפעילותו כנגד קרציות ופרעושים. 
  על ברבקטו לחתולים - לחצו כאן


  המוצר השני הוא טריפקסיס, אף הוא מגיע כטבליה לעיסה וטעימה, ואף הוא יעיל מאוד. בטריפקסיס משולבים שני חומרים פעילים, שאחד מהם הוא מילבמיצין, ועל כן הוא יעיל גם כנגד תולעים עגולות. תוקף הפעילות שלו יחסית לברבקטו, קצר יותר, כחודש בלבד, אך השפעתו מאוד מהירה.  אנו ממליצים על שני מוצרים אלו לשנה הקרובה. כאמור, כל שאר המוצרים עדיין יעילים, אך יש לזכור כי משך השפעתם קצר הרבה יותר, ולכן נדרש טיפול תכוף יותר.

  מקווים שמוצרים אלו יעזרו לנו ולחיות המחמד שלנו להתמודד עם הקיץ הקרב בקלות, ללא גירודים ועקיצות ובמניעת העברת טפילים כמו קדחת קרציות.

  בכל מקרה של ספק, נשמח להתאים לחיית המחמד שלכם את המוצר הטוב ביותר עבורה. התקשרו 04-8342887 ונשמח לעזור.

  עבור לתוכן העמוד