מדי-וט

  טיפול נגד פרעושים וקרציות

  ברבקטו

  פרעושים וקרציות הם הטפילים העיקריים שאנו מטפלים בהם כל השנה. בעבר הרחוק היה נהוג לחשוב שיש לטפל רק לקראת העונות החמות, אך בפועל, אנו יודעים שכל השנה יש נגיעות בפרעושים וגם בקרציות, היות והחורף הישראלי אינו חורף ממש, מה גם שהבתים מחוממים, ולכן ההמלצה היא לטפל כל השנה באופן קבוע. בשנים קודמות, המוצרים היעילים לטיפול בפרעושים היו האמפולות המוכרות, בהן מומלץ לטפל אחת לארבעה שבועות. אדוונטג', אדוונטיקס, אדווקט, פרונטליין ורוולושן הן מספר דוגמאות לאמפולות אלה, כשלכל אחד מהמוצרים התוויה מעט שונה. אמפולות אלה עדיין יעילות, אך עם השנים השארתיות שלהם הלכה ופחתה, וידידינו הפרעושים, וגם הקרציות, פיתחו עמידות חלקית הבאה לידי ביטוי בצורך בטיפולים תכופים יותר על מנת להשיג את המטרה הרצויה.

  בקצרה על החומרים המוכרים והוותיקים:

  אדוונטג׳ של חברת באייר הוא מוצר בהתוויה נגד פרעושים, המכיל חומר הקרוי אימידקלופריד. חומר זה נמצא באמפולות אותן מרוקנים על צוואר הכלב או במספר מקומות לאורך הגב, והוא נספג ומתפזר באופן אחיד על פני כל הגוף. החומר הפעיל פוגע במערכת העצבים של הפרעוש ובכך למעשה קוטל אותו. לחומר זה אין כל השפעה נגד קרציות, ועל כן יש לשלבו עם חומר נוסף כדי לקבל הגנה מלאה גם נגד קרציות.

  אדוונטיקס הוא מוצר נוסף של חברת באייר, המכיל בנוסף לאימידקלופריד גם פרמטרין נגד קרציות. שילוב חומרים אלה די מוצלח, ונותן הגנה סבירה, אך לצערנו בסביבה בעלת נגיעות גבוהה בקרציות או פרעושים, בעל החיים עלול עדיין לסבול מטפילים אלה. מאידך, באזורים עירוניים בהם הנגיעות נמוכה יותר, מוצר זה יכול לתת מענה טוב גם לפרעושים וגם לקרציות. חסרון נוסף של מוצר זה הוא שהוא אסור לשימוש בחתולים מאחר ופרמטרין רעיל לחתולים ועלול לגרום למוות.  אדווקאט הוא תכשיר נוסף אף הוא של חברת באייר, המגיע אף הוא כאמפולות. התכשיר מכיל שני חומרים פעילים: האחד הוא אימידקלופריד (הנמצא גם באדוונטג׳ ובאדוונטיקס) והשני הוא מוקסידקטין. המרכיבים האלה פועלים על מערכת העצבים של חרקים וטפילים. השילוב של שני חומרים אלה מאפשר קטילה של פרעושים בוגרים וזחלי פרעושים באמצעות אימידקלופריד, ואילו המוקסידקטין נספג דרך העור, חודר למחזור הדם, וקוטל טפילים נוספים, ביניהם גם תולעים עגולות, תולעי קרס, תולעי ריאה וקרדיות. גם באדווקאט יש להשתמש אחת לחודש כטיפול נגד פרעושים. למרות שהתכשיר אינו מותווה לטיפול מונע בתועלת הפארק, מחקרים הוכיחו יעילות גם נגד תולעת הפארק. 

  מוצר מוכר וותיק נוסף הוא הפרונטליין של חברת מריאל, אשר להבדיל מהמוצרים הקודמים מגיע בנוסף לאמפולות גם כתרסיס, ועל כן יכול לשמש כפתרון טוב לגורים צעירים מאוד. פרונטליין מכיל את החומר הפעיל פיפרוניל כנגד פרעושים וקרציות. גם חומר זה פוגע במערכת העצבים של הפרעוש, ובכך, למעשה, קוטל אותו. גם בתכשיר זה יש להשתמש אחת לחודש, ולעיתים גם בתדירות גבוהה יותר, תלוי ברמת הנגיעות. 

  חברת מריאל שיפרה את המוצר, והוציאה לשוק את פרונטליין פלוס. בנוסף לפיפרוניל, מוצר זה מכיל גם מרכיב בשם ‪(S)-methoprene‬. חומר זה פועל כמעכב גדילה ופוגע בהתפתחות ביצים וזחלים של פרעושים. שילוב של שני חומרים אלה כמובן משפר את המוצר ונותן גם הגנה סביבתית טובה. יש לזכור שפרונטליין ופרונטליין פלוס יעילים בעיקר נגד פרעושים. קרציות פחות מושפעות ממנו, ועל כן גם הוא דורש תוספת של חומר אחר כנגד הקרציות, בעיקר אם הנגיעות גבוהה.  מוצר נוסף המוכר מספר שנים, אף הוא מגיע כאמפולה, הוא הרוולושן של חברת פייזר. החומר הפעיל הוא selamectin, ואף הוא גורם לפגיעה במערכת העצבים של הפרעוש. בנוסף להתוויה של הרוולושן בקטילה של פרעושים בוגרים, ובמניעת בקיעה של ביצי פרעושים הוא גם יעיל בטיפול בתולעים עגולות ותולעי קרס, ואף באקריות אוזניים. גם במוצר זה יש להשתמש אחת לחודש.

  כאמור, מוצרים אלה מצויים בשוק מספר שנים, ולכן הפרעושים פיתחו להם עמידות יחסית. כתוצאה מכך, יש לטפל בחיית המחמד בתדירות גבוהה יותר, אפילו אחת ל-3 שבועות, על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.  יש לשים לב, כי למרות שקיימים בכלבים מספר תכשירים להם טווח טיפול נגד תולעים, הרי שאף אחד מהם אינו מטפל בתולעים שטוחות, המהוות את הנגיעות הגבוהה ביותר מבין טפילי המעיים, והן אלה המועברות על יד הפרעושים, כך שתכשירים אלה אינם מהווים תחליף לטיפול נגד תולעים שאנו מקפידים לתת במרפאה כחלק מהרפואה המונעת.

  לגבי טיפול בקרציות, הרי שטיפול יעיל בנגיעות גבוהה, הוא שימוש בקולר נגד קרציות. כיום, מצויים מספר קולרים יעילים נגד קרציות כגון קולר קילטיקס של חברת באייר, המכיל פרופוקסור ופלומטרין. שני חומרים אלה משתחררים באופן איטי מהקולר וגורמים למות הקרציה ולדחייה של קרציות נוספות. קולר נוסף של חברת באייר הוא קולר סרסטו, המכיל אף הוא שני חומרים פעילים – פלומטרין ואימידקלופריד. קילטיקס וסרסטו יעילים לפרקי זמן של 6-8 חודשים בהתאמה, ועל כן נחשבים לפתרון יעיל לכל חודשי הקיץ. חסרונם של הקולרים הוא בריח הנידף מהם בתחילת השימוש, והעובדה שיש לשטוף ידיים לאחר שבאים איתם במגע על מנת לא לגרום להרעלה עצמית, בעיקר כאשר מדובר בילדים. חסרון נוסף של הקולרים הוא הצורך להסיר אותם לפני רחצה על מנת לא להוריד מיעילותם במגע עם מים. 

  בשנים האחרונות נכנסו לשוק מספר מוצרים חדשים ויעילים מאוד נגד פרעושים וקרציות לכלבים בצורה של טבליות לעיסה בעלות טעימות גבוהה:

  אנחנו במרפאה מחזיקים את הברבקטו של חברת MSD, שהמרכיב הפעיל בו הוא פלורלנר. ברבקטו הוא מוצר מאוד יעיל, המעניק הגנה לפרק זמן של  12 שבועות. כלומר, טבליה אחת במתן פומי שקולה לשלושה חודשי טיפול בשלוש אמפולות. ברבקטו מגיע בחבילות של טבליות בודדות, המותאמות במינון בהתאם למשקלו של הכלב. טבליית הברבקטו היא טבליה לעיסה וטעימה, ונראית למעשה כחטיף ומיועדת אך ורק לכלבים. היא ניתנת ישירות לפה, ורצוי עם מזון. ברבקטו נמצא יעיל בהתוויתו כנגד קרציות ופרעושים, אך לברבקטו פעילות גם נגד דמודקס. תחילת הפעולה של ברבקטו היא מהירה ונעשית תוך מספר שעות. ברבקטו מגיע גם כאמפולות, שאף הן, בדומה לטבליות, מעניקות הגנה ל-3 חודשים.

  בחתולים בעיית הקרציות הרבה פחות חמורה, אך במידה והיא קיימת ניתן להשתמש בברבקטו לחתולים, המגיע כאמפולה. על ברבקטו לחתולים לחצו כאן.

  אנו ממליצים על ברבקטו, כאחד ממוצרי הדור החדש, אותם מוצרים עם התוויה נגד פרעושים וקרציות, הניתנים כטבליות (וכן על ברבקטו, הניתן גם כאמפולה) לטיפול נגד פרעושים וקרציות. כאמור, כל שאר המוצרים עדיין יעילים, אך חשוב לזכור כי משך השפעתם קצר הרבה יותר, ולכן נדרש טיפול תכוף יותר.

  מקווים שמוצרים אלה יעזרו לחיות המחמד שלנו ולנו להתמודד עם הקיץ הקרב בקלות, ללא גירודים ועקיצות ובמניעת העברת טפילים כמו קדחת קרציות.

  אנו נשמח לעזור ולהתאים לחיית המחמד שלכם את המוצר הטוב ביותר עבורה. 


  עבור לתוכן העמוד