מדי-וט

  מחלות מין

  אחת המחלות הנפוצות היא Transmissible veneral tumor . מחלה זו נפוצה אך ורק אצל כלבים וקיימת כמעט בכל רחבי העולם כולל ישראל כאשר באזורים בהם תנאי המזג אויר נוחים ניתן למצוא את המחלה באחוזים גבוהים יותר. 
  נפיצות המחלה כמובן קשורה לאורך החיים של הכלבים ובאזורים בהם כמות הכלבים המשוטטים גדולה כך נפיצות המחלה תעלה. אופן העברה של מחלה זו הוא כמובן על ידי מגע מיני כאשר תוך כדי ההרבעה תאים מבעל חיים חולה מושתלים  בבעל חיים בריא וכך למעשה המחלה מועברת. אומנם דרך ההעברה נפוצה היא על ידי מגע מיני אך גם ליקוק והרחה עלולים להוביל להדבקה. 
  המחלה עצמה מופיעה לרוב על איברי המין החיצוניים ומתחילה כנגע מורם על פני הרירית של אבר המין, עם הזמן נגע זה ממשיך ומקבל מראה כרוביתי שנישבר בקלות ומשיר חתיכות. בזכרים הנגעים הראשונים לרוב מופיעים על בסיס איבר המין ואילו אצל נקבות הנגעים עלולים להופיע בכל מקום על הרירית הוגינאלית. אחד הסימנים הבולטים והאופייניים למחלה הוא כמובן דימום מאבר המין ללא כל קשר למתן שתן. במקרים קיצוניים של הדבקות גידולים אלו עלולים להופיע גם על הפנים והשפתיים וסביב פי הטבעת. מאחר וגידולים אלו מגיבים חיסונית במצבים מסוימים עשויה להיות ירידה ספונטאנית של הגידול למרות שלא נעשה דבר לטובת הטיפול בו. מאידך במצבים מסוימים גידול זה יכול לשלוח גרורות לבלוטות לימפה אזוריות ולאברים פנימיים או עיניים, מח ועור. 
  אופן האבחון של גידולים אלו יחסית קל ומבוסס בעיקרו על לקיחת ביופסיה או משטח מגע מהגידול שמטרתו להסיר מספר תאים מהגידול לטובת אבחון מיקרוסקופי. לתאי הגידול יש מראה אופייני ולכן האבחון בעזרת משטח מגע הוא קל למדי וחד משמעי. 
  דרכי הטיפול ב Transmissible veneral tumor
  שונות . טיפול בעזרת הסרה כירורגית אפשרית אך רלבנטית אך ורק לגידולים מאוד קטנים ומבודדים, גידולים גדולים ונרחבים רק במקרים נדירים ייעלמו בעקבות טיפול כירורגי וברוב המקרים עד כ 60% יחזרו מקומית אחרי תקופה קצרה. מאידך מחלה זו היא בין הבודדות שטיפול כימותראפי מוביל להחלמה מלאה בכ- 90% מהמקרים. ישנם מעט מקרים בהם טיפול כימותראפי לא מצליח לפתור את הבעיה ואז טיפול בעזרת הקרנות עשוי להיות יעיל. 
  ובכן כפי שאתם רואים לא רק אנו סובלים ממחלות מין אלא גם בעלי חיים וללא ספק מחלות אלו יכולות להיות מאוד לא נעימות.
  עבור לתוכן העמוד