מדי-וט

  גור חדש בבית

  מזל טוב! הצטרף למשפחה חבר חדש הולך על ארבע.
  מובאים כאן עיקרי ההמלצות לגידול נכון של גור כלבים.

  ולפני כן, תוכלו לראות את עיקרי הדברים בסרטון קצר (לחצו כאן)

  השלבים הראשונים בהתפתחות הגור חשובים מאוד הן מבחינה בריאותית והן מבחינת עיצוב אישיותו. גור שבשלבים הראשונים בחייו לא יקבל יחס נכון, תזונה נכונה וסוציאליזציה (חיברות) מתאימה, לא יתפתח כיאות ועלול לפתח בעיות התנהגותיות שעלולות ללוות את הגור ואת בעליו למשך כל חייו. 

  לעיתים בעיות אלו עלולות להוביל אף לחוסר יכולת להתמודד עם הכלב באוירה ביתית ויש בעלים העלולים בעקבות כך לוותר על הכלב.

  שינה ומנוחה:
  גורים כמו תינוקות, מחלקים את זמנם בין אכילה , שינה מרובה ופעילות גופנית. חשוב לספק לכלבינו החדש מקום נעים ושקט בו יוכל לישון בשלווה וימלא מצברים.

  שמירה על חום גוף:
  גור כלבים צעיר מתקשה בוויסות חום גופו, ולכן עלינו לדאוג לסביבה חמימה ויבשה בחורף ומוצלת וקרירה בקיץ. לגבי רחיצה, ניתן לרחוץ את הגור במידה והוא מלוכלך מאוד, אך יש לעשות זאת רק עם שמפו לכלבים מאחר שחומציות עורו של הכלב שונה מזו שלנו ועם מים פושרים. לאחר הרחצה יש לייבשו היטב ולדאוג שיהיה בסביבה חמימה ויבשה.

  הזנה:
  הזנה נכונה משמעה כלב בריא. כלבינו החדש כגור צפוי לגדול בקצב מסחרר. קצב גדילה והתפתחות שכזה דורש תזונה נכונה ומלאה. המלצתינו היא לתת מזון מסחרי מאיכות גבוהה. מזון שכזה מכיל את כל הרכיבים הדרושים לכלבלב בשלב זה של חייו ואין צורך בתוספות מעבר למזון היבש, בנוסף, על גב האריזה מפורטת הכמות אותה יש לת לגור לפי משקל גופו ושלבי התפתחותו. למרות הנאמר לעיל עלינו לזכור כי יש כלבלבים הגודלים מהר יותר מאחרים וידרשו יותר מזון ויתכן אף מעבר לרשום על גבי האריזה. במקרים אלו יש לתת לכלב תוספות או מהמזון היבש או תוספות ביתיות. לדוגמא: ניתן להכין לכלבלב בבוקר גבינה לבנה עם מעט מים פושרים, ביצה שלוקה וכף דבש, אין כלב שיעמוד בפיתוי ורק ישמח למנה שכזו.

  אנו ממליצים לספק לגור שלוש ארוחות ביום עד גיל חצי שנה, לאחר מכן ניתן לרדת לשתי ארוחות ביום. מגיל שנה ניתן לעבור לארוחה אחת ביום או לפצל את המנה היומית לשתיים. המלצתי היא לפצל, המנהג של ארוחה אחת ליום היה נהוג עם כלבי עבודה שנועדו לשמירה בלילות והרעב היה כביכול שומר על עירנותם, אצל רובינו הכלב משמש כחיית מחמד ולא שומר סף ועל כן עדיף שלא ירגיש רעב.

  שאלה נפוצה היא לגבי תוספות, למעשה ניתו לתת כמעט הכל למעט עצמות של עוף או דגים, אוכל מטובל, בצל, אבוקדו ושאריות מקולקלות. במידה ואתם נותנים תוספות השתדלו לא לתת ישר משולחן האוכל, הכלב יפתח כושר שיכנוע בזמן הארוחה ולא יניח עד אשר יקבל את מבוקשו. מצבים אלו עלולים להתפתח למטרד ולחוסר נעימות כאשר יש אורחים בבית.

  לילה ראשון בלי אמא:

  הפרדה מאמא, אחים וסביב מוכרת עלולה להיות מלחיצה מאוד. עלינו לדאוג שהכלבלב החדש ירגיש את אותה חמימות ובטחון שהיו לו לפני הגעתו לבית החדש. רצוי לפני הגעת הגור לדאוג לפינה חמימה ושקטה אליה הגור יוכל לפרוש ולנוח, חשוב שבפינה זו יהיו מים נגישים ושהאוכל יוגש לו באותו המקום.

  השלב הקריטי במבחינת הגור החדש הן שעות הלילה לחלק מהגורים קשה והם נוטים ליילל. ניתן במקרים אלו לשים שעון מחוגים ליד איזור המרבץ, הטיקטוק המונוטוני יחד עם כרית רכה יכולים לעזור, אפשרות נוספת היא לספק לגור כרית חמה, חום הכרית ידמה לחום של אימו או גור אחר וכך הוא עשוי להרגע. במידה וכל ניסיונותיכם כושלים ניתן לשים שמיכה או מצע רך סמוך למיטתכם ולהוריד יד מלטפת. תמיד כדי לבדוק אם הכלב רעב, צמא או מעוניין לצאת לטיול.

  מומלץ לא להכנע ולתת לכלב לישון במיטתכם.
  זכרו, הכלב לפי גזעו עשוי לגדול לכ 20 עד 30 ק"ג ובגיל מבוגר ברנש מגודל במיטה יכול להוות בעייה, כמו כן קשה בגיל בגרות לבטל הרגלים ישנים ואתם עשויים להתקל בבעייה כשתבקשו ממנו לרדת מהמיטה בגיל מבוגר יותר.

  חיסונים:

  מטרת החיסונים היא להוריד משמעותית את הסיכויים של הכלב להדבק במחלות ויראליות וחידקיות שעלולות לסכן את בריאותו וחייו בגיל צעיר.

  החיסון המומלץ הוא חיסון משושה הכולל חיסון כנגד שש מחלות. כלבלבת, פרוו, דלקת כבד נגיפית, פראינפלואמזה ושני מיני לפטוספירה ( עכברת ). את החיסון הראשון יש לתת כבר בגיל 6-8 שבועות ולחזור על החיסון אחת לחודש סה"כ שלוש פעמים. חוזרים על החיסון על מנת לשפעל את מערכת החיסון לרמה הרצויה כנגד מחלות אלו. חיסון נוסף הוא כלבת, חיסון זה מחוייב לפי חוק ויש לתת אותו כבר בגיל 3-4 חודשים. רצוי לא לתת את החיסון במקביל לחיסון המשושה אלא כעשרה ימים עד שבועיים ביניהם. ניתן לתת את החיסון בין החיסון השני ושלישי של משושה או אחרי החיסון האחרון. בזמן חיסון כלבת גם מסמנים את הכלב בשבב אלקטרוני ומועבר דיווח לעיריה בדבר החיסון והסימון.

  יש לחזור על חיסונים אלו אחת לשנה, פעם אחת משושה ופעם אחת כלבת.

  במידה ואמצתם כלב בוגר רצוי לחסנו לפחות פעמיים בחיסון משושה זאת מאחר ואיננו יודעים במה חוסן בעבר.

  טיפול נגד תולעים:

  אין גור ללא תולעים. גורים נדבקים בתולעים עוד בהיותם ברחם אימם או בזמן היניקה. ( לכל כלב בוגר כמות קטנה של תולעים אשר אינן גורמות לנזק מכיוון שהן מעוקבות על ידי מע‘ החיסון של הכלב הבוגר והן על ידי הטיפול התקופתי כנגד תולעים).

  טיפול כנגד תולעים חשוב מאוד אצל גורים. תולעים אצל גורים עלולות לגרום לנזק במעי ולירידה בניצולת המזון של הכלב. כמו כן חלק מהתולעים ניזונות מדם ואלו עלולות לגרום לאנמיה קשה.

  בנוסף לנזק אשר נגרם לבעל החיים יש לזכור כי התולעים עלולות לפגוע גם בבני אדם בעיקר ילדים. לעיתים הנזק שיכול להגרם מתולעים יכול היות בילתי הפיך אך מאידך קל מאוד למנוע אותו על ידי טיפול טוב נגד תולעים ושטיפה של הידיים לאחר משחק עם הכלב.

  טיפול נגד תולעים ניתן ע"י כדורים או סירופ או בזריקה. לכל אחת מדרכים אלו יתרונות וחסרונות והמלצתינו היא לתת את הטיפול בכדורים מאחר והוא הכי רחב טווח ויעיל.

  על הטיפול יש לחזור כאשר הכלב גור לפחות פעמיים בהפרש של 10 ימים עד חודש לפי המלצת הוטרינר.

  בנוסף לטיפול הקונבנציונאלי נגד תולעים יש לתת טיפול כנגד תולעת הפארק, תולעים אלו מדביקות כלבים על ידי בליעה של חיפושית זבל ועלולות לגרום לנזקים בוושט ובכלי הדם הראשיים. נזקים אלו מתגלים בשלב מתקדם של ההדבקות ועלולים להיות בלתי הפיכים. תולעת זו איננה מדבקת לאנשים.

  הטיפול בתולעת הוא בזריקה אחת לשלושה חודשים ומומלץ להתחיל בטיפול כאשר הכלב גור.

  איסוף של צואה בשקית בזמן טיול ומניעה מהכלב לנשנש זבל ברחוב יעזרו ויפחיתו בצורה משמעותית את הנגיעות האיזורית וסיכויי ההדבקה.

  טיפול נגד פרעושים וקרציות:

  פרעושים וקרציות הינם טפילים מוצצי דם, נגיעות רבה בהם יכולה להביא במקרים מסויימים ובפרט בכלבלב צעיר למצב של אנמיה אך זו לא הסכנה היחידה.
  החבר'ה הזעירים הללו אחראים למגוון צרות נוספות וכלל לא סימפטיות,קרציות עלולות להעביר בזמן מציצת הדם מספר סוגים של טפילי דם הגורמים למחלות קשות כגון "קדחת הקרציות", פרעושים נושאים במערכת העיכול שלהם ביצים של תולעי מעיים, במידה והכלב המתגרד בולע פרעוש שבו ביצי תולעים בוקעות האחרונות במעי הכלב ומרגע זה הוא נגוע בתולעי מעיים ואם כל הצרות הללו לא מספיקות מסתבר שכלבים רבים אלרגיים לרוק שמפריש הפרעוש בזמן העקיצה, בכלבים הרגישים מספיקה עקיצה בודדת על מנת לעורר תחושה חזקה של גרוד באזורים שונים בגוף והכלב המסכן מגרד עצמו עד זוב דם.
   בגלל כל "המעלות" הללו חשוב להקפיד לטפל באופן קבוע בתכשירים נגד פרעושים וקרציות.
  הטיפול כנגד הפרעושים הוא בטיפות שנספגות דרך העור, את הטיפות יש לשים פעם בחודש (ואף פעם בשלושה שבועות אצל כלבים רגישים), כדאי לטפטף אותן על העורף שם הכלב לא יכול להגיע וללקק את התכשיר. ניתן לחליפין להשתמש בספרי נגד פרעושים. תמיד כדאי לנקות ולרסס את המצע עליו שוכב הכלב בתכשיר כנגד פרעושים, גם זאת אחת לחודש. הטיפול כנגד קרציות יכול להתבצע ע"י שימוש בטיפות אחת לחודש, או ע"י שימוש בקולר דוחה קרציות היעיל לפרק זמן של כחצי שנה.
  חשוב לזכור, במידה ורחצנו את הכלב או היינו איתו בים, מרבית החומר קוטל הטפילים נשטף ועלינו לטפל שוב בכלב.

  רוב סוגי התכשירים בטוחים לשימוש כבר מגיל שבעה שבועות, הקולרים בטוחים לשימוש מגיל מעט מאוחר יותר. לגבי הסוגים והשמות השונים של התכשירים ניתן להתייעץ עם צוות המרפאה. חשוב לשים לב, לא כל תכשיר לכלבים מתאים גם לחתולים, חלקם אף רעילים לחתולים לכן תמיד כדאי לקרוא את הוראות השימוש שעל התכשיר או להתייעץ עם הווטרינר.

  חינוך לניקיון: 
  לכלבלב הצעיר עוד אין שליטה מלאה על הסוגרים ולכן תאונות הן צפויות. על מנת לזרז את תהליך החינוך לצרכים כדאי לנקוט מספר צעדים.

  כאשר הגור לבדו עליו להיות בחלל מוגבל (חדר קטן או אף חלק מחדר) ולא משוטט בכל הבית. באותו אזור מוגבל יהיו אזור השינה וכן כלי המים והאוכל, באותו אזור מוגבל אך בפינה המרוחקת ביותר מפינת השינה נפרוש עיתונים, מרבית הכלבים יעדיפו לעשות את הצרכים כמה שיותר רחוק מאזור הלינה שלהם. גם כאשר הגור משוטט אתנו בבית יש לאפשר לו גישה לפינת העיתונים ולעודד אותו כאשר הוא עושה שם את צרכיו.

  כדאי ללמוד את הסימנים המקדימים לעשיית צרכים. לרוב כ 15-30 דקות מהארוחה נבחין בחוסר שקט, הגור יסתובב סביב עצמו וירחרח, או אז ניקח מהר את הכלבלב החוצה ונשבח אותו כאשר יעשה את צרכיו בחוץ. ניתן גם לקחת פיסת עיתון מפינת הצרכים כאשר מוציאים את הגור ולהניח לידו, כך שהגור יקשר את היציאה עם עשיית צרכים. כאשר אנו רואים את הגור עושה את צרכיו במקום אחר בבית ניתן לגעור בו בקול תקיף במילה קצרה (לא, פוי, אסור, כל אחד לפי העדפתו) אין טעם בהרצאה על אסור ומותר, הכלבלב שלנו לא מבין עברית (למרות שלפעמים נדמה לנו שהוא מבין כל מילה). לאחר שגערנו, ניקח אותו החוצה, יש להמתין שיירגע מפרץ הפעילות שלנו, היו סבלניים וכאשר יוציא סוף-סוף את "אשר בבטנו" נשבח אותו מיד.

  בשום פנים ואופן אין לגעור בגור כאשר חזרנו הביתה ומצאנו הפתעה ריחנית, כלב לא יכול לקשר בין הכעס העכשווי שלנו למה שאירע אפילו מספר דקות קודם לכן, קיים סיפור על בעליו של גור כלבים שבכל פעם שהיה חוזר הביתה ומגלה את המתנות שכלבו השאיר היה מיד לוקח את המסכן, דוחף את אפו לתוך הצרכים "על מנת שיראה מה עשה" וגורר אותו החוצה. לאחר מספר ימים, כאשר הבעלים חזר הביתה, כלבו רץ מיד בחדווה דחף את אפו לצרכים שעשה בבית ורץ מחוץ לבית, מבחינת הכלב זו הייתה למעשה דרכו המוזרה של אדונו להגיד "שלום חזרתי הביתה".

  ברור לנו כי לא ענינו פה על כל השאלות המתעוררות כאשר מופיע בבית חבר חדש המכשכש בזנבו.
  צוות המרפאה עומד לרשותכם וישמח לענות על כל שאלה.

  במרפאה רופא תורן 24 שעות ביממה, גם בסופי שבוע, אל תהססו להתקשר בכל בעיה, הקשורה לחיית המחמד כמובן :)

  עבור לתוכן העמוד