מדי-וט

  מחלות פה ושיניים

  והליקוק, אוי הליקוק, ברוב המקרים מלווה בריח שקשה לתאר , אך גם קשה לשכוח ובהחלט קשה לסבול. אמנם כולנו אוהבים את הכלב אבל עד כאן, עם כזה ריח מי צריך נשיקה כדי להוכיח אהבה.  

  ובכן, מאחר ומליקוקי הכלב לא אחת קשה להתחמק, ומאחר ויש מה לעשות בנוגע לריח בחרתי לספר לכם מה המקור לריח הנודף מפי הכלב ומה ניתן לעשות על מנת להורידו משמעותית.

  מחקרי סקר בארצות הברית הוכיחו שכ 80% מכלבים מעל גיל שלוש וכ 70% מהחתולים סובלים מבעיות שיניים ברמות שונות. הסיבה העיקרית לבעיה זו היא סוג המזון שאנו נותנים לבעלי החיים ואורח החיים הביתי השונה לחלוטין מאורח החיים בטבע. על השיניים מצטבר פלאק המורכב משאריות מזון, ריר וחיידקים , ואלו באופן איטי אך עקבי פוגעים בבריאות הפה והשיניים.

  כלבים וחתולים מעל גיל שנתיים -שלוש , שלא נעשה דבר לטובת בריאות הפה שלהם , ניתן יהיה לראות בפיהם משקע חום על השיניים, בעיקר בשיניים האחוריות, וקו אדום עדין על החניכיים בסמוך לשיניים . המשקע החום חודר עד מתחת לחניכיים ומכניס בעקבותיו חיידקים, אלו גורמים לדלקת בחניכיים ומכאן והלאה הדלקת באופן איטי הולכת ומעמיקה, החניכיים הולכים ונסוגים, האחיזה של העצם בשורשי השן הולכת ונפגמת עד שבסופו של דבר השן מאבדת את רוב אחיזתה ונופלת. כמובן שהתהליך שצוין עורך מס‘ שנים, אך ללא ספק הוא מלווה בחוסר נוחות לבעל החיים וקשיי אכילה המובילים לירידה בלעיסה הגורמת להחמרה נוספת של הבעיה. שלא לדבר על הריח הרע הנודף מפי הכלב או החתול.

  הדרך הטובה ביותר למנוע את הצטברות הפלאק ודלקות החניכיים היא צחצוח שיניים. צחצוח שיניים פעמיים עד שלוש בשבוע ללא ספק יועיל משמעותית לשיפור בריאות הפה של הכלב וימנע מחלות אלו כמעט באופן מלא. עד כאן נשמע פשוט אך לצערנו המציאות שונה ורוב הכלבים שלא הורגלו לצחצוח שיניים עוד בהיותם גורים לא בהכרח ישתפו פעולה. כאן מגיע תפקידכם כבעלים אוהבים ונחושים.

  בחנויות למוצרים לבעלי חיים תוכלו למצוא משחות שיניים מסוגים שונים ובטעמים שונים. חלקם בטעם עוף ואפילו יש כאלו בטעם בירה שחורה. כמו כן ניתן למצוא מברשות שיניים שונות, חלקן בצורת אצבעון וחלקן רגילות לחלוטין. בתחילה רצוי לתת לכלב להריח את המשחה ולטעום אותה ללא צחצוח, לאחר מכן ניתן לנסות בצורה איטית להרגיל את הכלב לצחצוח השיניים.  בהתחלה רק את הקדמיות וכאשר הוא מתרצה אפשר לנסות להמשיך לשיניו האחוריות. אין צורך לצחצח את החלק הפנימי של השיניים, שם לרוב לא מצטבר פלאק.

  לאלו שניסו אך לא הצליחו, או אלו שאינם מצליחים לפנות זמן לנושא אל תאמרו נואש. כיום קיימים אין ספור מוצרים שמיועדים לבריאות הפה של כלבים וחתולים. רוב המוצרים באים בצורה של חטיפים וכולם מיועדים להוריד את כמות החיידקים בפה . אופציה נוספת פשוטה אך יעילה היא לתת לכלב ללעוס עצם בקר. עצמות אלו לא ניתנות לשבירה על ידי הכלב אלא רק לכרסום, שפשוף השיניים על גבי העצם מוריד את הפלאק ושומר על שיניים נקיות ובריאות.

  אנא זיכרו , בעלי חיים עם פה בריא שמחים יותר ואוכלים טוב יותר,  מה שמוביל בהכרח לחיים ארוכים ובריאים יותר.

  עבור לתוכן העמוד