מדי-וט

  קטרקט בכלבים

  בעלי כלבים יודעים שעם השנים מתפתח אצל חיות המחמד גוון כחלחל בעיניים. אינני מתכוון לעכירות כחלחלה על פני כל העין שנובעת מפגיעה בקרנית , אלא כחלחלות עדינה במרכז האישון. מקורו של השינוי בצבע הוא תהליך ניווני של המבנה הסיבי של העדשה או המעטפת שלה אשר מוביל לאובדן השקיפות , או במילה אחרת קטרקט.

  ניתן לסווג קטרקט לפי מדדים שונים: הגיל שבו הוא מופיע, מיקום התחלת התהליך בתוך העדשה וקצב ההבשלה של התהליך עד אובדן ראייה מוחלט. קטרקט מולד לא נפוץ במיוחד אך קיים, ולמרות שניתן להעריך שרוב המקרים הם תורשתיים, לא כך הדבר. קטרקט שמתפתח בגיל צעיר מסווג כהתפתחותי אלא אם הכלב חווה טראומה או זיהום תוך עיני העלול להוביל להתפתחות קטרקט.

  אצל כלבים בוגרים מופיע קטרקט בתדירות הגבוהה ביותר. קטרקט מסוג זה נובע מתהליך ניווני של העדשה אשר מקורו בזקנה ושינוי לחצים המופעלים על העדשה. סיווג הקטרקט החשוב והשימושי ביותר הוא לפי הגורם שהוביל להווצרותו. הגורמים יכולים להיות רבים, והעיקרי שבהם הוא תורשה. הכלבים שאצלם נפוצה המחלה במיוחד הם פודלים ושנאוצרים מיניאטוריים. גם כלבי רטריבר עלולים לסבול מבעיה זו, אך אצלם הגורם התורשתי פוגע גם בעדשה וגם ברישתית וגורם לניוון הדרגתי שלה.

  גם מחלות מטבוליות שונות הן גורם נפוץ וידוע לקטרקט. בראש הרשימה נמצאת מחלת הסכרת שבה רמת הסוכר בעדשה עולה , ריכוז הסוכרים מוביל למשיכה אוסמוטית של נוזל לתוך העדשה. ריכוז הנוזלים גורם לשינוי במבנה של הסיבים ולשבירה שלהם ובסופו של דבר לקטרקט. סוג זה של קטרקט נוטה להתפתח במהירות, תוך ימים עד שבועות, וגורם לאיבוד ראיה.

  כמו בבני האדם, הטיפול בקטרקט אצל בעלי חיים הוא כירורגי. העיקרון הבסיסי בטיפול הוא הוצאה של העדשה החולה והחלפתה בעדשה מלאכותית. ברפואה הומנית שיטות הטיפול והדרכים לביצוע הניתוח הולכות ומתפתחות עם השנים ומהוות מודל לחיקוי על ידי הסקטור הווטרינרי.

  לשמחתנו יש בארץ וטרינרים המומחים ברפואת עיניים ולכן ניתן לבצע את הנתוח בבטחה ובאחוזי הצלחה גבוהים. מאידך, חוש הראיה של הכלבים איננו הראשון במעלה ורבים מהם מסתדרים עם ראיה חלקית או חסרה, זאת למרות שמניסיוננו כלבים שאיבדו את ראייתם לחלוטין ועברו ניתוח, הינם ללא ספק מאושרים ואפילו חוזרים מספר שנים אחורה בהתנהגות, משחקים יותר ויותר עירניים לסביבה.

  ללא ספק ניתוח קטרקט בכלב עיוור כתוצאה מאטימות העדשה תשפר את איכות חייו באופן ניכר. אנו בבית החולים נשמח לעזור לכם בהחלטה ובמידת הצורך להפנותכם למומחה בתחום וללוות אתכם בטיפול לפני ואחרי .

  עבור לתוכן העמוד