מדי-וט

  הסינדרום הברכיוצפאלי

  אין אחד מאיתנו שלא יהיה שבוי בקסמם של הכלבים שאפם, כתוצאה מתוכנית רבייתית קפדנית וחסרת אחריות והטמעת מוטיבים גנטיים מסויימים, קוצר עד אימה עד כדי כך שמראם מזכיר את פרצופו של חזיר מהחבובות שנחבט בפרצופו באלה או אגרוף.

  האמת שמינים אלו של כלבים המשתייכים לקבוצת הברכיוצפליים כמו הפקינז, פאג, בולדוג צרפתי וכו' אכן חמודים להפליא אך מאידך מבנה אנטומי זה צופן בחובו צרות לא מעטות הקשורות למבנה זה.

  האחת היא כפל העור הבולט שמונח מעל אפם, כפל עור זה מאפשר הצטברות הפרשות מתחתיו ולרוב גם יגרור דלקת עור מתחתיו שלא לדבר על הגירוי בקרנית העין שעלול להיות תוצאה מישנית למגע השיער בעיניים.

  הבעיה הנוספת והיותר חמורה היא העובדה שאומנם האף התקצר כלפי חוץ אך בפנים מערכות הנשימה והבליעה נשארו פחות או יותר אותו הדבר כמו בכלב רגיל, רק דחוסות עד אימה, והתוצאה הסופית היא קשיי נשימה.

  כולנו מכירים את הנחירות החזקות של כלבים אלו כאשר הם ישנים או לחילופין במאמץ. נחירות אלו נובעות מחיך רך ארוך יתר על המידה, הרועד לו בזמן נשימה מעל הכניסה לקנה הנשימה. מקומו מוביל לחוסר יכולת לנשום בצורה תקינה ולעיתים אף לחנק חלקי שיוצר תת לחץ וגורם לכיסים לרינגיאליים לעבור התהפכות ולפרוץ כלפי פנים הקנה ואלו סותמים אף יותר את דרכי הנשימה.

  המצב יכול להיות כל כך חמור שבמקרים מסויימים כלבים אלו יכולים להכנס למצב של חנק אמיתי ולמצוקה העלולה להביא למותם.

  לצערנו מקרים אלו אינם ניתנים לפתרון של ממש בתרופות בלבד ודורשים ניתוח שמטרתו לפתור את הסינדרום הקרוי הסינדרום הברכיוצפאלי.

  ההליך הכירורגי במקרים אלו מורכב משלושה שלבים בהם מרחיבים את הנחיריים, מקצרים את החיך הרך ומסירים את השקים הלרינגיאליים. פרוצדורה זו די מורכבת אך ללא ספק מקנה לבעל החיים איכות חיים הרבה יותר טובה.

  גם נושא הכפל העורי שהוזכר קודם לרוב ייפתר רק בעזרת ניתוח בו מסירים את הכפל בשלמותו , אומנם ניתוח מסוג זה גורם לאבוד המראה המעוך שכולנו אוהבים אך מאידך בעל החיים נפתר מצרה כפולה, גירוי עורי מתחת לכפל וגירוי בקרנית כתוצאה משיער הנוגע בקרנית ללא הפסק.

  פן נוסף וחשוב לא פחות שאסור לנו לשכוח הוא שמבנה אנטומי זה איננו מאפשר לכלבים אלו לצנן את גופם כשאר הכלבים ועל כן אלו כלבים שיסבלו בימים חמים יותר מכל כלב ורובם נתונים בסכנה של סבל ממכת חום בקלות רק כתוצאה מהתרגשות יתר או נסיעה באוטו לא ממוזג.

  מטרת כתבה זו איננה למנוע מכם, אוהבי הכלבים הברכיוצפליים, להמנע מלרכוש כלבים אלו אלא פשוט להגביר את המודעות ואולי בהמשך לתרום לאיכות חייהם של כלבים אלו.

  פרטים נוספים לגבי אופציות כירורגיות ודרכי טיפול ניתן לקבל בבית החולים.

  נשמח לעמוד לשרותכם.

  עבור לתוכן העמוד