מדי-וט

  ג'ק ראסל

  שבוע שעבר פורסמה כתבה קטנה באחד העיתונים על כלב שאומן לאיתור סמים ויצא לגימלאות. הכלב מסוג ג'ק ראסל נפצע קשה באחת מהפעילויות אותן ביצע וכל כן הועבר למשפחה אומנת להמשך חייו. מבחינתו היציאה לגימלאות לא מנעה ממנו לדבוק באינסטינקט הבסיסי לאיתור וסימון סמים וכאשר בעליו האומנים יצאו איתו לטיול הברנש איתר כמה אצבעות חשיש בגינה של השכן , מעניין מה חושב על כך השכן.

  מי שלא מכיר את הגזע החמוד הזה יכול לראות אותו מככב בסדרת העבר פרייז'ר ככלבו של האבא. כלב זה מאוד פופולארי בארצות הברית ובאירופה ולצערי בארצינו כמעט שלא ניתן לראות כלבים גזעיים מסוג זה וזאת למרות שלאחרונה יש עליה במספרם. גובהו של הג'ק ראסל נע בין 25 ל 32 ס"מ ומשקלו הממצוע כ 9 ק"ג. צבעו הדומיננטי הוא הלבן כאשר הוא משלב בתוכו כתמים של שחור או חום. סימנים מנומרים אינם קבילים בגזע זה.

  מקורם של כלבי הג'ק ראסל הוא כלב שנקרא "טראמפ" אשר גודל על ידי כומר בשם ג'ון ראסל מדבונשייר שבאנגליה באמצע המאה ה 19. כלב זה פותח בראשונה לטובת צייד שועלים כאשר הדרישה העיקרית בפיתוח הגזע היתה שהכלב יהיה קטן מספיק על מנת לרדוף אחרי שועלים גם בתוך מחילות ולא רק בשטח פתוח, כמובן שגמישות אנרגיה וכוח היו דרישות נוספות שעליהן לא ניתן לוותר בספורט שכזה. נושא נוסף וחשוב באופי הכלב ככלב צייד הוא חוסר פחד, סקרנות והרפתקנות .

  כשאלו דרישות המפתח, על ידי הכלאות של כלבים אשר עונים על דרישות אלו הן פיזית והן באופי פותח בסופו של דבר כלב צייד שהיה כל כך מוצלח ויעיל ששמו נישא לרחוק והוא קבל את שם הגזע על שם אותו כומר אשר פיתח אותו לראשונה.

  בשנת 1991 הוחלט כי גזע " הכומר ג'ק ראסל טרייר " ייכנס לרשימת הכלבים המוכרים כגזע מעורב בבריטניה ושבע שנים מאוחר יותר קבל גזע זה הכרה רשמית כגזע מעורב. גזע  " הכומר ג'ק ראסל טרייר" נבדל מג'ק ראסל המקורי ברגליו הקצרות יותר . גזע הג'ק ראסל אותו פיתח הכומר רגליו ארוכות יותר.

  לג'ק ראסל שתי סוגי פרוות, האחת חלקה והשניה מחוספסת. זנבו באורך 10 ס"מ ומזדקר כלפי מעלה, בעבר היו קוצצים את זנבותיהם של כלבים אלו אך כיום לפי חוק ניתוחים קוסמטיים אלו אסורים וטוב שכך.

  לסיכום , אם אי פעם חלמתם על כלב חכם בעל חוש הומר אך אסרטיבי , בעל פרווה קצרה ולא גדול במיוחד אך ללא ספק בעל נוכחות , תמצאו את הכלב הנכון בכלבי הג'ק ראסל,  לא לחינם כלב זה שובה את ליבם של אלפי מגדלים ואפילו כבש את הוליווד בלא מעט סרטים וסדרות כמו מסכה או בכלב הבלש ווישבון וכמובן הכלב של פרייז'ר שהוזכר כבר בהתחלה. אני אישית חושב שכלב זה אידאלי לסיטואציה הבייתית וכן לטיולים וחוויות טבע מדהימות וממליץ עליו בחום.

  עבור לתוכן העמוד